Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Miniprasátka chovaná v domácnostech nejsou moc mini

V českých domácnostech se nejčastěji chovají kříženci vietnamských prasátek. Ti jsou podstatně menšího vzrůstu než prasata domácí, ale i tak váží v dospělosti kolem 110 kilogramů. Při procházkách už tak možná pokládáme pejsky na vodítku nebo na volno za běžnou součást našich životů. Jaký je ale život s mini prasátkem?

Prasátko můžeme překrmovat, tak jako překrmíme člověka, koně, psa, že bude obézní, ale vyroste stejně, jestli bude překrmované nebo nebude,” varuje před zájmovým chovem mini prasátek členka představenstva Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti Martina Katzerová.

I když prasátko žijící v bytě zvládá hygienu hravě a na kočičí záchod či venčení na procházkách si zvykne velmi rychle, překvapení majitelé si mnohdy s dospělým, více než stokilovým čuníkem v bytě nevědí rady: „Prasátko není pes, je daleko chytřejší, rychleji a lépe se učí, pamatuje si. Nikdy ale nebude dělat nic pro to, aby udělalo radost svému majiteli. Prasátko bude vždycky všechno dělat jen pro svůj prospěch. Prasátku je vždy nutné zaplatit nějakým pamlskem. Jsou bohužel lidé, kteří si je pořizují, aby byli něčím zajímaví. A ani se tím netají a klidně řeknou, že psa a kočku má každý, ale jít po centru Prahy s prasátkem na vodítku je úžasná atrakce,” pokračuje Martina Katzerová.

Prasátka této skupiny lidí končí v nejlepším případě v náhradní péči či v prasečím útulku. Martina Katzerová dodává: „Ti, co se potřebují prasátka zbavit, nějaký útulek neřeší a vyhodí je klidně v centru Prahy nebo někde v lese. Několik prasátek jsme odchytávali v lese v mrazu.

Mylná představa o velikosti prasátka zdaleka není jediné trápení čuňátek chovaných v domácnosti. Problém také nastává při onemocnění. Sehnat veterináře, který prase neřeší pouze z pohledu vepřového masa, je velmi složité.

Jsou ale i tací, kteří by se svého domácího mazlíčka v podobě prasátka nikdy nevzdali, a kvůli němu se i odstěhují do rodinného domu daleko za velkoměsto. Takové milované prasátko pak potřebuje vyváženou stravu v podobě krmných směsí se zeleninou, nikoliv zbytky od oběda, a dostatečný pobyt venku, kde se rádo rochní či rozrývá půdu. To potvrzuje i chovatel mini prasátka jménem Prasík pan Josef: „Prasíka nevenčíme, chodí sám po zahradě a krmíme ho speciální krmnou směsí pro prasátka chovaná v domácnosti.

Jak se říká, proti gustu žádný dišputát, přesto je před pořízením si jakéhokoliv mazlíčka nutné zodpovědně zvážit všechna pro i proti. U prasátek je třeba být ještě obezřetnější. Přeci jen asi i ten největší pes se vejde do výtahu panelového domu, abyste ho mohli jít vyvenčit. U stokilového prasečího mazlíka je zde velké riziko, že budete muset kvůli venčení po pár letech změnit i bydliště.

Věra Klimšová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content