Rezidence primátora hl. m. Prahy hostila ve středu 30. listopadu 2022 účastníky slavnostního předávání certifikátů o přidělení mimořádného stipendia prof. Vlčka studentům Karlovy univerzity, ČVUT, ČZU v Praze, VŠCHT a VŠE. Za Českou zemědělskou univerzitu byla vybrána studentka doktorského programu FLD Astrid Olejarz. Její zásluhou na univerzitě už druhým rokem funguje program Kámoš, jehož smyslem je pomáhat novým zahraničním studentům s orientací v neznámém prostředí. Pozornost si zasluhují její aktivity ve prospěch spolupráce ČZU s jinými evropskými univerzitami.
Skupinu Kámoš založila Astrid Olejarz vloni v říjnu s tím, že ji vždy po dobu jednoho roku bude řídit student druhého ročníku doktorského studia. Astrid byla prvním „kámošem“ a nyní tuto roli převzal Marco, další doktorand s roční zkušeností. Kámoš je oporou novým zahraničním studentům a pomáhá jim v začátcích. Spravuje skupinu WhatsApp propojující nové a staré doktorandy a zve do ní úplné nováčky. Zde si všichni mohou vyměňovat informace a klást otázky. Přes WhatsApp Kámoš informuje o důležitých termínech a událostech, jako jsou grantové výzvy, daňová přiznání atd. Pak také organizuje skupinová setkání, kde se společně probírají praktické problémy (žádosti o vízum, zdravotní pojištění, daňový systém apod.) a vysvětlují se různé postupy (funkce IS práce, žádost o grant IGA, příprava na obhajobu). Také se tu organizují setkání jen tak pro zábavu: návštěva hospody, procházka v lese nebo herní večer.
„Nápad vytvořit institut Kámoše vznikl spontánně. Jako nováček jsem byla zavalená informacemi a všimla jsem si, že jsou na tom podobně i jiní doktorandi. Začala jsem tedy vytvářet platformu, kde bychom si mohli vyměňovat informace. To mi pomohlo, ale pak jsem chtěla předávat své poznatky dalším nováčkům. Tak se zrodil Kámoš a jsem moc ráda, že funguje. Těší mě, když vidím, jak spolu lidi komunikují, vyměňují si zkušenosti a řeší problémy,“ říká autorka projektu Kámoš Astrid Olejarz.
Kromě pomoci zahraničním doktorandům Astrid také intenzivně pracuje na posilování prestiže ČZU v zahraničí. Své předchozí zkušenosti ze studií na evropských univerzitách využívá k usnadnění spolupráce mezi univerzitami. Vyzvala doktorandy, aby se připojili k bezplatnému online sympoziu pro mladé vědce v oboru biologie na univerzitě v Oulu ve Finsku. Každý rok přeposílá zvací dopis finského sympozia své fakultě a doktorandům a motivuje je k šíření jejich znalostí a výzkumu mimo ČZU.
Rozvíjí spolupráci ČZU s výzkumnou skupinou švédské univerzity SLU, zaměřenou na sledování vlivu velkých honů na chování divočáků. Nyní připravuje půdu pro spolupráci mezi ČZU a Azabu University v Japonsku, kam se v příštím roce chystá jet na půlroční výzkumný pobyt.
Kromě práce na univerzitě je sportovní trenérkou v malém klubu moderního pětiboje SV Wangen nedaleko Mnichova. „Vedle biologie byl sport vždy důležitou součástí mého života a bavilo mě předávat ho dětem. Podílím se na pořádání závodů, trénuji sportovce a zapojuji se do kurzů dalšího vzdělávání pro trenéry,“ líčí čerstvá držitelka mimořádného stipendia prof. Vlčka Astrid Olejarz, v současné době doktorandka Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Mimořádné stipendium profesora Miroslava Vlčka je formou uctění památky vedoucího katedry aplikované matematiky na Fakultě dopravní ČVUT a dlouholetého prorektora ČVUT pro zahraniční vztahy. Byl duchovním otcem a koordinátorem projektu Study in Prague, který sdružil sedm pražských veřejných vysokých škol a přilákal stovky zahraničních studentů ke studiu v Praze.
Hlavním kritériem posuzování žádosti zahraničního studenta o přiznání stipendia je jeho prokazatelné aktivní zapojení do výzkumných, vzdělávacích či jiných aktivit ve prospěch dalších zahraničních studentů, přispívajících k motivaci zájemců o studium v Praze. Stipendium se přiznává jako jednorázové ve výši 30 000 Kč.
Video z předávání certifikátů zde.
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má