Svátek má

Naděžda
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Mimořádné stipendium profesora Vlčka pro německou doktorandku ČZU

Pět zahraničních studentů pražských vysokých škol získalo poslední listopadový den mimořádné stipendium profesora Vlčka, které poskytuje iniciativa Study in Prague za mimořádný přínos k šíření dobrého jména univerzity. Česká zemědělská univerzita má v pětici „vyvolených“ své zastoupení v osobě doktorandky Fakulty lesnické a dřevařské Astrid Olejarz z Německa.

Rezidence primátora hl. m. Prahy hostila ve středu 30. listopadu 2022 účastníky slavnostního předávání certifikátů o přidělení mimořádného stipendia prof. Vlčka studentům Karlovy univerzity, ČVUT, ČZU v Praze, VŠCHT a VŠE. Za Českou zemědělskou univerzitu byla vybrána studentka doktorského programu FLD Astrid Olejarz. Její zásluhou na univerzitě už druhým rokem funguje program Kámoš, jehož smyslem je pomáhat novým zahraničním studentům s orientací v neznámém prostředí. Pozornost si zasluhují její aktivity ve prospěch spolupráce ČZU s jinými evropskými univerzitami.

Skupinu Kámoš založila Astrid Olejarz vloni v říjnu s tím, že ji vždy po dobu jednoho roku bude řídit student druhého ročníku doktorského studia. Astrid byla prvním „kámošem“ a nyní tuto roli převzal Marco, další doktorand s roční zkušeností. Kámoš je oporou novým zahraničním studentům a pomáhá jim v začátcích. Spravuje skupinu WhatsApp propojující nové a staré doktorandy a zve do ní úplné nováčky. Zde si všichni mohou vyměňovat informace a klást otázky. Přes WhatsApp Kámoš informuje o důležitých termínech a událostech, jako jsou grantové výzvy, daňová přiznání atd. Pak také organizuje skupinová setkání, kde se společně probírají praktické problémy (žádosti o vízum, zdravotní pojištění, daňový systém apod.) a vysvětlují se různé postupy (funkce IS práce, žádost o grant IGA, příprava na obhajobu). Také se tu organizují setkání jen tak pro zábavu: návštěva hospody, procházka v lese nebo herní večer.

„Nápad vytvořit institut Kámoše vznikl spontánně. Jako nováček jsem byla zavalená informacemi a všimla jsem si, že jsou na tom podobně i jiní doktorandi. Začala jsem tedy vytvářet platformu, kde bychom si mohli vyměňovat informace. To mi pomohlo, ale pak jsem chtěla předávat své poznatky dalším nováčkům. Tak se zrodil Kámoš a jsem moc ráda, že funguje. Těší mě, když vidím, jak spolu lidi komunikují, vyměňují si zkušenosti a řeší problémy,“ říká autorka projektu Kámoš Astrid Olejarz.

Kromě pomoci zahraničním doktorandům Astrid také intenzivně pracuje na posilování prestiže ČZU v zahraničí. Své předchozí zkušenosti ze studií na evropských univerzitách využívá k usnadnění spolupráce mezi univerzitami. Vyzvala doktorandy, aby se připojili k bezplatnému online sympoziu pro mladé vědce v oboru biologie na univerzitě v Oulu ve Finsku. Každý rok přeposílá zvací dopis finského sympozia své fakultě a doktorandům a motivuje je k šíření jejich znalostí a výzkumu mimo ČZU.

Rozvíjí spolupráci ČZU s výzkumnou skupinou švédské univerzity SLU, zaměřenou na sledování vlivu velkých honů na chování divočáků. Nyní připravuje půdu pro spolupráci mezi ČZU a Azabu University v Japonsku, kam se v příštím roce chystá jet na půlroční výzkumný pobyt.

Kromě práce na univerzitě je sportovní trenérkou v malém klubu moderního pětiboje SV Wangen nedaleko Mnichova. „Vedle biologie byl sport vždy důležitou součástí mého života a bavilo mě předávat ho dětem. Podílím se na pořádání závodů, trénuji sportovce a zapojuji se do kurzů dalšího vzdělávání pro trenéry,“ líčí čerstvá držitelka mimořádného stipendia prof. Vlčka Astrid Olejarz, v současné době doktorandka Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

Mimořádné stipendium profesora Miroslava Vlčka je formou uctění památky vedoucího katedry aplikované matematiky na Fakultě dopravní ČVUT a dlouholetého prorektora ČVUT pro zahraniční vztahy. Byl duchovním otcem a koordinátorem projektu Study in Prague, který sdružil sedm pražských veřejných vysokých škol a přilákal stovky zahraničních studentů ke studiu v Praze.

Hlavním kritériem posuzování žádosti zahraničního studenta o přiznání stipendia je jeho prokazatelné aktivní zapojení do výzkumných, vzdělávacích či jiných aktivit ve prospěch dalších zahraničních studentů, přispívajících k motivaci zájemců o studium v Praze. Stipendium se přiznává jako jednorázové ve výši 30 000 Kč.

Video z předávání certifikátů zde.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content