„Vyslechni každého, ale rozhoduj sám za sebe“… tímto mottem se řídí Giri Prasad Kandel, absolvent Provozně ekonomické fakulty a v současné době doktorand Fakulty tropického zemědělství v programu Udržitelný rozvoj venkova. Giri se podílí na kulturní výměně a na organizaci letních škol ČZU v Nepálu. Od roku 2015 spravuje webovou stránku Nepálská studentská společnost v České republice-Help Network, která je pro potenciální studenty vodítkem a průvodcem při výběru vysoké školy v Česku. Jako prezident International Nepalese Artists Society a viceprezident Asociace nerezidentů Nepálu v České republice také spolu s ČZU organizoval několik festivalů a kulturních výměnných programů, jejichž záměrem bylo sdílení nepálské a české kultury a umění. Jako ambasador pomáhal Study in Czechia s náborem studentů.
A co bylo pro něj samotného motivem ke studiu v České republice? „Mým snem bylo poznat svět zblízka a Čechy jsou ve střední Evropě, tak jsem si řekl, že je dobré být uprostřed, abych se toho dozvěděl co nejvíc o zbytku téhle části světa.“
Mimořádné stipendium profesora Miroslava Vlčka je formou uctění památky vedoucího katedry aplikované matematiky na Fakultě dopravní ČVUT a dlouholetého prorektora ČVUT pro zahraniční vztahy. Byl duchovním otcem a koordinátorem projektu Study in Prague, který sdružil sedm pražských veřejných vysokých škol a přilákal stovky zahraničních studentů ke studiu v Praze.
„Pro studenty je to motivace pokračovat v tom, čemu se věnují i nad rámec studia. Zároveň se mohou setkat se zahraničními kolegy, kteří sdílí jejich pohled na svět a podobné hodnoty. Vždy to jsou chvíle plné emocí a sounáležitosti,“ říká Karolína Otcová, členka marketingové skupiny Study in Prague.
Hlavním kritériem posuzování žádosti zahraničního studenta či studentky o přiznání stipendia jsou aktivity nad rámec studijních povinností, které přispívají k šíření dobrého jména ČZU jak v České republice, tak v zahraničí. Také musí prokázat aktivní zapojení do výzkumných, vzdělávacích či jiných aktivit ve prospěch dalších zahraničních studentů přispívajících k motivaci zájemců o studium v Praze a České republice. Stipendium se přiznává jako jednorázové ve výši 30 000 Kč.
Lenka Prokopová






Podobné články
Fakulta životního prostředí ČZU v Praze chystá i letos oslavy Dne Země. Zváni jsou všichni, kteří si chtějí připomenout tento tradiční svátek planety. Den Země na FŽP se koná ve čtvrtek 24. dubna v prostorách atria a přilehlé přednáškové místnosti.
„I malé kroky jednotlivce mohou být velkým krokem pro společnost a prostředí, ve kterém žijeme.“ Taková je základní filozofie aktivit Oddělení rozvoje a udržitelnosti České zemědělské univerzity, které ve čtvrtek 24. dubna 2025 pořádá CSR konferenci Společně k udržitelné budoucnosti.