Lesnická expozice Lesárium vypráví příběh rozmanitého a bohatého oboru. Svým jedinečným pojetím, zahrnujícím prvky nejmodernějšího způsobu prezentace se zachováním autentického, tedy přírodního dojmu, zprostředkovává prostředí lesa široké veřejnosti. Rodiny s dětmi, studenti, školáci, laici i odborná veřejnost tak mohou ocenit přívětivou atmosféru a způsob komunikace prostřednictvím textových panelů, interaktivních prvků a audiovizuálních podnětů. Prezentace je koncipována tak, aby měl každý možnost zažít les všemi smysly.
Návštěvníci se zde dozvědí něco o historii lesnictví a lesnického vzdělávání, která je s kosteleckým zámkem úzce spjata, a také zjistí mnoho zajímavého o českých lesích. Část expozice je zaměřena na představení všech důležitých funkcí lesa, jako jsou zadržování vody, ochrana půdy, produkce dřeva a kyslíku, zvyšování biodiverzity, ukládání uhlíku a mnohé další. Jak vypadá současné moderní lesnictví, představí část zaměřená na novinky lesnického výzkumu.
„Na výstavě se například dozvíte, jak se využívá v lesnictví hydrogel, jsou zde ukázky moderního postupu uchování přírodnin pomocí metody plastinace nebo zjistíte, k čemu slouží přístroje jako dendrometr či nebozez,“ upřesňuje odborný garant expozice Radim Löwe z Fakulty lesnické a dřevařské. Virtuálně se každý může projít v místech, která zažila historicky největší lesní požár v České republice, nebo naopak zavítat do překrásného univerzitního lesa Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny.
Součástí vnitřní expozice je i badatelna pro děti, na kterou navíc navazuje venkovní stezka kolem zámku tvořená patnácti různě zaměřenými interaktivními prvky. „Naše aktivity již několik let směřují k tomu, aby byl univerzitní zámek v Kostelci nad Černými lesy maximálně přístupný veřejnosti. Jsem proto velmi rád, že naše nová vnitřní expozice a venkovní stezka doplňují již tak široké portfolium aktivit,“ podotýká ředitel Lesů ČZU Zdeněk Macháček.
Na vzniku expozice se podílely Lesy ČZU a Fakulta lesnická a dřevařská v rámci projektu Vidět, cítit a zažít les, financovaného z Fondů EHP 2021–2024.
Lenka Prokopová / Zdroj: FLD
Podobné články
Od pátku 10. do neděle 12. ledna 2025 probíhá pod hlavičkou České ornitologické společnosti sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Podle organizátorů se do této aktivity může zapojit každý i bez předchozí zkušenosti nebo registrace.
Ve čtvrtek 9. ledna 2025 proběhla volba nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze na funkční období 2025–2029. Akademický senát fakulty zvolil v prvním kole tajného hlasování do této funkce současného proděkana pro vědu a výzkum doc. Ing. Hynka