
Výstavu odstartovala 1. října slavnostní vernisáž za účasti významných hostů nejen z univerzitního prostředí. Kromě papriček a výrobků z nich byla příjemným zpestřením výtvarná tvorba dětí ze Školky Poníček, z Domu dětí a mládeže Praha-Suchdol a ze Spolku Esedra. Ve stylovém pohoštění nechyběly chilli pasty ani beraní rohy, jichž se letos urodilo nevídané množství.
Během následujících pěti dnů zahrada pro návštěvníky kromě tradiční ochutnávky výrobků z chilli připravila komentované prohlídky. V prodeji byly vyhlášené chilli pasty. A soudě podle počtu návštěvníků, obliba těchto výstav stále roste.
Co jsou vlastně chilli papričky zač a jaká je jejich historie? Tyhle plody exotických druhů křovitých paprik rostou v tropech a subtropech Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Jižní a Střední Ameriky, zvláště Mexika. Malé, silně aromatické papričky vděčí za svou pálivou chuť látce kapsaicin. Kromě jiného obsahují vitamín C a karoten B. Podporují chuť k jídlu a v přiměřených dávkách působí na žaludek lépe než pepř černý. Podle všeho mají také příznivý účinek na zažívání.
Chilli papričky pěstovali Indiáni už od 6. tisíciletí př. n. l. Po objevení Ameriky je evropští kupci rozšířili po celém světě, protože představovaly cenné koření a náhradu za pepř. Velké obliby doznaly především v Indii. Odtud se přes Osmanskou říši dostaly do Maďarska, kde z nich Maďaři vytvořili své národní koření – mletou papriku.
Lenka Prokopová
Podobné články
Kotle na biomasu jsou ideálním řešením pro dřevozpracující firmy, protože mohou recyklovat přebytky vzniklé ve výrobním procesu. K tomuto řešení nyní přistoupili i v univerzitním podniku Lesy ČZU v Kostelci nad Černými lesy. Na stávající topný systém napojili kotle na
Až do 20. dubna 2025 se mohou registrovat zájemci o účast na mezinárodní konferenci BioPhys Spring pro doktorandy a doktorandky, mladé vědce a vědkyně, kterou bude Česká zemědělská univerzita v Praze hostit ve dnech 29. a 30. května, po oba