Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Jen jednou v roce kvete fylokaktus. A pouze na jednu noc

V tropickém skleníku České zemědělské univerzity to kvete v každou roční dobu. Mnohé rostliny jsou tak marnivé, že se o pomíjivou krásu svých květů podělí jen na pár prchavých okamžiků. Jako třeba fylokaktus. Právě vykvetl, a nám se podařilo to zvěčnit.

Nenápadně nám za mangovníkem vykvetl tento skvost! Epiphyllum sp. (fylokaktus) je převážně terestricky (pozemně) rostoucí zástupce jinak většinou epifyticky rostoucího rodu Epiphyllum. Jde o jednu z nejkrásněji kvetoucích rostlin světa. Má to ale jeden háček… Květy této rostliny z čeledi Cactaceae se otevírají před setměním a kvetou pouze jednu noc v roce (rozvinou se všechny květy naráz). Poupata z boku vypadají trochu jako fajfka, jsou růžová a následně se z nich otevírají čistě bílé květy, které mají v průměru až 25 cm a intenzivně voní. Díky specifickému kvetení se tento sukulent stal v jihovýchodní Asii rostlinou kultovní a symbolickou, například v Číně symbolizuje pomíjivý úspěch. Jelikož máme rostlinu v naší sbírce, jistě tušíte, že bude nejen okrasná, ale i užitková. Jaký užitek nám tedy fylokaktus poskytuje? Léčivý… Listy se využívají v tradiční medicíně například při respiračních onemocněních, onemocnění močových cest nebo ke zmírnění bolesti.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content