Jak známo, vlivem globálního oteplování v poslední době padá sněhu stále méně a skiareály jsou nuceny vyrábět umělý sníh. Často jim však situaci komplikuje nedostatek vody a kolísavé průtoky.
Výroba umělého sněhu nemusí mít vždy negativní důsledky pro vodní režim v krajině, pokud se respektují základní pravidla odběrů. Řešení by mohl přinést efektivní management výroby sněhu, zahrnující předpověď tání sněhu na sjezdovce a možnost recyklace vody z tajícího sněhu.
Relevantní studie o konkrétním vlivu na vodní režim na českém území však chybí, a proto tým vědců ČZU v Praze vedený Romanem Jurasem sleduje, jaké jsou rozdíly v rychlosti tání umělého a technického sněhu.
„Pomůže nám to ujasnit si, jak rychle se voda z technického sněhu vrátí do vodního toku a kolik se jí dá znovu využít pro další zasněžování. Letos jsme zahájili spolupráci se skiareálem Alšovka v Krušných horách, který poskytl prostor pro experimenty. Před zimou jsme nainstalovali měřící plochy, které budou automaticky vyhodnocovat množství vody z tání sněhu na sjezdovce a v lese. Dostaneme tak základní data pro navržení efektivního hospodaření s vodou,“ vysvětluje Roman Juras.



Podobné články
Na počátku adventu Česká zemědělská univerzita tradičně přináší malý dárek všem, kteří zde pracují, studují nebo se o univerzitu zajímají. Nové číslo zpravodaje Živá univerzita právě čeká na vydání. Tiskárnu opustí ve čtvrtek 7. prosince 2023 a nabídne 112 stran
Česká zemědělská univerzita se i letos pohrouží do adventního rozpoložení. To kromě předvánočních setkání zaměstnanců a studentů znamená i příležitost pro všechny, kteří do zasněženého kampusu zavítají. Každý tu může načerpat pravou sváteční atmosféru ve dnech 4.–7. prosince, kdy se