Hry se stávají každým rokem populárnější a prestižnější, což dokazuje to, že na letošním ročníku participovalo 100 univerzit z celého světa, které na sportoviště vyslaly neuvěřitelných 4000 sportovců a sportovkyň. Ze sportů zde byly zastoupeny basketbal, fotbal, futsal, volejbal, rugby, házená, badminton, plavání, stolní tenis, tenis, atletika, cheerleading a padel.
Česká zemědělská univerzita vyslala do bojů volejbalová družstva mužů a žen, basketbalisty, plavkyně a plavce, stolní tenisty, tenisty a jednu skvělou badmintonovou hráčku. Kdo by nevěděl, tak badminton drží rekord v rychlosti letu míčku (košíčku), který byl vyslán rychlostí neuvěřitelných 421 km/h. Tento rekord drží malajský hráč Tan Boon Hoeng, ale naše hráčka Anežka ho zdatně ohrožovala.
Po příjezdu do Říma, přesněji do Fabulous Village sloužící během her jako „olympijská vesnice“, jsme čerství a plní energie vyskočili z autobusu a rozeběhli se ubytovat. Ve čtvrtek začala sportovní klání na všech sportovištích a den byl zakončen slavnostním zahájením, při němž nechyběla promenáda všech univerzit stejně jako na olympijských hrách a závěrečný ohňostroj. V pátek byl další hrací den zakončen decentním společenským večírkem v „olympijské vesnici“. V sobotu se hrála finálová utkání a pak následovalo slavnostní vyhlášení jednotlivých sportů, přebírání pohárů, medailí, oslavné pokřiky, polibky od fanynek a fanoušků a znovu oslavné pokřiky.
A teď k našim výsledkům. Je až neuvěřitelné, že ze třech týmů kolektivních sportů, které ČZU na hry vyslala, dokráčely dva až do FINÁLE! Basketbalisti a volejbalisti se umístili v neuvěřitelné konkurenci 31 týmů na skvělých druhých místech. Bronzovou placku přidali ještě plavci. Já, jakožto trenér volejbalu, mohu s čistým svědomím říct, že jeho úroveň byla neuvěřitelně dobrá. Když jsem viděl týmy ostatních univerzit, říkal jsem si, že minimálně osm z nich může celý turnaj vyhrát. Skvělé týmy měly univerzity Kuwait Technical College, Vilnius University, University of Doha, British University in Egypt, STU Bratislava, VŠE Praha, Qatar University a mnoho dalších. Naše vidle však byly dobře nabroušeny a soupeře jsme jednoho po druhém přehazovali na poraženeckou hromadu. Až ve finále jsme se museli sklonit před uměním litevských volejbalistů. Obdobná situace byla u basketbalistů, kteří kosili soupeře z Milána, Barcelony, Kataru a až ve finále měli přesnější mušku hráči z chorvatského Záhřebu. Celá výprava táhla za jeden provaz a vzniklo zde nejedno přátelství silnější než káva z bufetu na FTZ.
Se závěrečným pokřikem Olda Špalda do toho! se s vámi loučím a jdu vzpomínat na tuto báječnou akci do posilovny, abych mohl i příští rok absolvovat nekonečné střižby o deset kliků, které ještě nikdy nikoho nezabily. ČZU! ČZU! ČZU!
Mgr. Michal Novák, katedra tělesné výchovy ČZU


Podobné články
Aktuální výzvy digitálního věku, bezpečnost na internetu a vliv online světa na společnost byly tématem první ze série neformálních debat, kterou Česká zemědělská univerzita v Praze uspořádala v pondělí 24. března 2025 ve své aule. Se zástupci mladé generace přišli
Česká zemědělská univerzita v Praze bude ve dnech 29. a 30. května hostit 24. ročník mezinárodní konference pro doktorandy a mladé vědce BioPhys Spring 2025. Setkání, které po oba dny začíná v 9:00, pořádá ČZU společně s Agrofyzikálním institutem Polské