Brachycefaličtí psi mají kratší lebky a ploché obličeje: běžným příkladem je mops nebo francouzský buldoček. V rámci studie vědci poskytli 350 účastníkům videozáznamy a fotografie, které zobrazovaly brachycefalické a normocefalické (tj. s normální délkou hlavy) psy v různých situacích. Ptali se, v jaké situaci byl ten který materiál pořízen a které prvky obličeje nebo těla psa byly pro tento závěr rozhodující.
Pro účely studie nahráli chování 23 psů dvou plemen: bostonských teriérů (brachycefalických psů) a teriérů Jack Russell (normocefalických psů). Psi prošli osmi fázemi experimentu, které zahrnovaly čtyři situace: volání jménem, hra, odloučení a ohrožení cizí osobou. Účastníci byli úspěšnější v rozpoznávání výrazů tváře bostonských teriérů v pozitivních scénářích (volání jménem a hra), ale měli problémy s rozpoznáváním výrazů v negativních kontextech (odloučení a ohrožení cizí osobou), které byly snadněji rozpoznatelné u Jacka Russela.
Zajímavým zjištěním bylo, že při hodnocení chování bostonských teriérů se lidé jen velmi málo soustředili na jejich obličeje a ocasy v porovnání s teriéry Jack Russell. Rovněž velké, úchvatné oči bostonských teriérů nezaujaly více pozornosti než oči teriérů Jack Russell. To může znamenat, že lidé jsou si, do jisté míry, snížené výrazové schopnosti brachycefalického obličeje vědomi.
Podobné články
„Je to pro mě jedna z nejdůležitějších událostí v roce. A také jedinečná příležitost k setkání s přáteli, kolegy a odborníky z jiných institucí a k vytváření a prohlubování spolupráce. Největší odměnou pro nás je, že se všichni rádi každý
Spojení vědeckých ambicí s uměleckými, v tomto případě fotografování s výzkumem volně žijících zvířat, není nic výjimečného. Budou se o tom moci přesvědčit i návštěvníci výstavy fotografií The Naked Kingdom (Nahé království) v předsálí Auly ČZU. Vernisáž se koná v