Prvok, který přelstil genetickou gramatiku
Č.ští .ědci rozluštili g.n.tický kód no.ého pr.oka. Tato věta je na první pohled plná chyb stejně jako genom nově popsaného prvoka, kterého objevili čeští vědci. Pokud si gen představíme jako větu, jež nese informaci a začíná velkým písmenem a končí tečkou, pak měl tento prvok zemřít, protože jeho věty obsahují chyby – tečky navíc. Prvok ale přežil, protože si rychle vyvinul překladač – klíč ke genetické šifře, díky němuž pozná, která tečka znamená vynechané písmenko a která skutečný konec věty. Jde o mechanismus, jež by mohl najít uplatnění při léčbě některých dědičných onemocnění. Zájem o ryze český výzkum, který se dostal i na titulní stranu jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature, již projevili i zahraniční investoři.
Pavla Hubálková / vedavyzkum.cz
Foto: Jan Votýpka, Biologické centrum AV ČR
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Jednou z efektivních cest, jak podpořit opylovače i další bezobratlé živočichy žijící v zemědělské krajině, je zakládání nektarodárných biopásů. Entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze se společně se zemědělci z firmy VIN AGRO, s.r.o., problematice biopásů věnují dlouhodobě