Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Jak by parazití trik mohl léčit vrozené vady

Měl umřít, ale žije. Zachránil ho překladač. Parazita, který vyzrál na genetickou chybu, objevili čeští vědci v ploštici z Českého ráje. O jejich překvapivý nález ihned projevili zájem lékaři i zahraniční investoři, protože by mohl pomoci s léčbou některých vrozených nemocí. Nově objevený a popsaný bičíkovec Blastocrithidia nonstop si vyvinul unikátní mechanismus šifrování genetického kódu.

Prvok, který přelstil genetickou gramatiku

Č.ští .ědci rozluštili g.n.tický kód no.ého pr.oka. Tato věta je na první pohled plná chyb stejně jako genom nově popsaného prvoka, kterého objevili čeští vědci. Pokud si gen představíme jako větu, jež nese informaci a začíná velkým písmenem a končí tečkou, pak měl tento prvok zemřít, protože jeho věty obsahují chyby – tečky navíc. Prvok ale přežil, protože si rychle vyvinul překladač – klíč ke genetické šifře, díky němuž pozná, která tečka znamená vynechané písmenko a která skutečný konec věty. Jde o mechanismus, jež by mohl najít uplatnění při léčbě některých dědičných onemocnění. Zájem o ryze český výzkum, který se dostal i na titulní stranu jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature, již projevili i zahraniční investoři.

Pavla Hubálková / vedavyzkum.cz

Foto: Jan Votýpka, Biologické centrum AV ČR

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content