Workshop se vyznačoval hybridním formátem. Každý měl možnost přijet osobně, nebo se zúčastnit online formou prostřednictvím platformy MS Teams. V rámci prohlídky farmy Jagava byla prezentována konkrétní agrolesnická opatření.
V první části byly představeny novinky v oblasti agrolesnictví v České republice. Profesor Bohdan Lojka účastníky workshopu seznámil s výsledky dotazníkového šetření DigitAF, které detailně mapovalo používání digitálních nástrojů v agrolesnictví. Také proběhl sběr dat pro socioekonomický dotazník zaměřený na hodnotový řetězec a znalostní mezery v agrolesnickém systému, který vytvořil a dále bude zpracovávat Johannes Schmit z Univerzity Marburk. Součástí workshopu byla interaktivní diskuse, během níž si účastníci vyměňovali své poznatky a výzvy, jimž čelí. Tato část poskytla prostor pro lepší vzájemné poznání a podporu.
Permafarmu Jagava vlastní Tomáš Franěk, který během řízené exkurze přiblížil agrolesnické prvky vytvořené na jeho farmě. Jedním z nich je pět bioklimatických pásů, jež nejen chladí okolí, ale také slouží jako větrolamy a zdroj stínu pro místní biotu. Při procházce farmou všichni obdivovali rozsáhlé ovocné sady s novými i starými odrůdami stromů včetně ořešáků, kaštanů a třešní. Farmu prolínají pásy stromů a keřů sloužících včelám. Pro podporu biodiverzity byly do krajiny reintrodukováni bažanti a koroptve.
Tomáš Franěk účastníkům workshopu přiblížil soběstačnou produkci farmy, kdy se věnuje výrobě potravin a prodeji ovoce přímo z farmy ve speciálních bedýnkách. Na jeho farmě je nulová vodní a větrná eroze, takže důrazně odmítá používání minerálních hnojiv a chemických prostředků.
Workshop na farmě Jagava poskytl inspiraci a vhled do agrolesnictví v praxi. Děkujeme všem účastníkům za jejich aktivní zapojení a budeme pokračovat v našem úsilí o podporu rozvoje agrolesnictví v České republice.
Tým ReForest a DigitAF
V říjnu 2023 odvysílal Český rozhlas reportáž o farmě Jagava a agrolesnických opatřeních, která majitel farmy Tomáš Franěk již realizoval. Program je dostupný v podcastu sekce Natura.
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a