Rekonstrukce a dostavba menzy podle návrhu architektonického studia Evy Jiřičné AI Design by měla začít do pěti let. Kromě úprav a modernizace stávajících prostor zde vyroste další patro a obyvatelný prostor na střeše menzy. Objekt bude sloužit studentům, akademikům a zaměstnancům univerzity nejen pro účely stravování a relaxace, ale i ke vzdělávání. Celé jedno patro má být koncipováno jako knihovna.
„Naše menza už pomalu dosluhuje, nejlepší léta má za sebou a rozhodně si zaslouží, abychom se postarali o její oživení. Její rekonstrukce přispěje ke zkrášlení celého okolí a když se jí zhostí tak významná osobnost světové architektury, jako je Eva Jiřičná, můžeme být za takové obohacení kampusu opravdu vděční,“ zdůraznil při prezentaci studie rektor Petr Sklenička.
Eva Jiřičná komentovala svůj zájem o tento projekt slovy: „S přibývajícími roky mám čím dál větší radost z toho, když se ze staré budovy dělá nová a když se jí vdechne nový život.“ Již na jaře roku 2023 se slavná architektka seznámila s generelem kampusu a souhlasila s konzultacemi o jeho budoucím rozvoji. Přestavba menzy je prvním konkrétním výsledkem její spolupráce s ČZU.
Momentálně slouží objekt menzy převážně jako stravovací zařízení s restaurací v přízemí a menzou ve druhém patře, v přízemí se nachází obchod ČZU. Budova má velký potenciál z hlediska dobrého umístění v areálu a přidáním nových, vyhledávaných provozů by se mohla stát novým srdcem kampusu ČZU.
Podle studie má přízemí objektu vytvořit přívětivou atmosféru a nabídnout různé funkce a aktivity pro studenty, zaměstnance a veřejnost. Koncepce nové menzy má za úkol zpřehlednit a zjednodušit celý proces stravování. Nově navržený prostor nebude členěn na menší celky, jedná se o společný prostor pro všechny.
Knihovna má být přístupná jak z hlavního schodiště atria, tak i zvenku – pro samostatný přístup zaměstnanců a jako cesta do noční studovny pro studenty. Na atrium naváže velký vstupní prostor knihovny s infopointem pro získání všech potřebných informací o provozu knihovny, kavárna, posezení a hygienické zázemí. V zadní části knihovny budou kancelářské prostory, zasedací a denní místnost, sklad knih a místnost pro digitalizaci.
V rámci openspace jsou vyznačena dvě místa, která bude možné pomocí mobilních příček proměnit na dvě přednáškové místnosti s možností promítání.
Střecha objektu bude přístupná přes centrální atrium. Na střešní terasu povedou centrální schody a dva výtahy. Střecha bude částečně zastřešená lehkou kovovou konstrukcí s průsvitnými prvky. Venkovní střešní mobiliář nabídne pohodlí při pozorování úchvatných výhledů na kampus. Střešní krajinu dotvoří lem ze zeleného porostu, který přispěje k ochlazování objektu během horkých dnů. Zapuštěná technologická terasa podél východní fasády bude částečně překrytá fotovoltaickými panely.
Text: Lenka Prokopová / Foto: Petr Zmek / vizualizace: ateliér AI Design
Podobné články
Bývalému zaměstnanci Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze nebyla ke konci roku 2024 prodloužena pracovní smlouva. On tento pracovně-právní akt rozporuje. Fakulta na neprodloužení pracovní smlouvy nadále trvá a bývalý zaměstnanec s tímto aktem nadále nesouhlasí. Předpokládáme,
Dvě desítky vlků opatřených GPS obojky poskytly vědcům jedinečný vhled do využívání krajiny tímto vrcholovým predátorem. Článek publikovaný ve vědeckém časopise Wildlife Biology mezinárodním týmem pod vedením zoologů z České zemědělské univerzity v Praze zhodnotil data vlků z několika smeček