Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Hvězdná sezóna alpského lyžaře Jana Zabystřana

Jan Zabystřan studuje druhý ročník bakalářského studia Dřevařství, specializace Zpracování dřeva na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Nad to však stíhá excelovat i ve vrcholovém sportu – v alpském lyžování. Letošní sezóna mu vynesla tři zlaté a jednu bronzovou medaili na Zimních světových univerzitních hrách v Lake Placid, 19. místo na Světovém poháru v super G a čtyři tituly v alpském lyžování na Mistrovství České republiky.

Jak lze skloubit sportovní kariéru se studiem?

Občas je to náročné. Mám však velkou podporu v pedagozích, kteří mi vycházejí hlavně v zimní sezóně vstříc. Nyní například budu absolvovat zkoušku i mimo zimní semestr. Vždy je to samozřejmě o domluvě, a snažím se učit každou volnou chvíli, kterou mám. Někdy se však učím hlavně z prezentací a ze zápisků od spolužáků, kterým za to patří velký dík. Občas to samozřejmě není tak, jak bych si představoval. Z obojího, jak ze sportovní kariéry, tak ze studia se snažím vytěžit co nejvíc. Když však přijde zimní sezóna, nejvytíženější měsíce pro mne jsou prosinec, leden a únor, a to je zrovna zkouškové období. Některé zkoušky mezi závody stihnu, ale spíš je absolvuji až v letním semestru, když to jde.

Jakého výsledku si dosud ceníte nejvíc?

Za univerzitu si nejvíce cením výsledků z letošní univerziády. Bylo to parádních 14 dní, kdy se mi povedlo získat čtyři medaile, z toho tři zlaté. Za to jsem velmi rád. To jsou přesně ty chvíle, proč se lyžování nebo vrcholovému sportu věnuji. Pak se mi v letošní sezóně povedlo 19. místo na Světovém poháru v super G a předcházející deváté místo v kombinaci na Mistrovství světa v Cortině d’Ampezzo v roce 2021.

Jak byste zhodnotil průběh letošní sezóny?

Začali jsme evropskými poháry, kde jsem si vyjel i dobrá umístění, která se mi do té doby nepovedla. Pak jsme se rozjížděli, přišel skvělý úspěch na univerziádě, potom světový pohár, takže to bylo parádní. Na letošním Mistrovství světa v alpském lyžování ve Francii se mi však nedařilo, jak bych si představoval. Myslím, že jsem měl dobré jízdy, ale ne vždy se mi to povedlo dobře spojit, takže z toho nebyl žádný výsledek. To bylo pro mě trošku frustrující, protože jsem tam jel s docela dobrou formou. Zato si ale cením čtyř titulů na Mistrovství České republiky. Takže kdybych měl zhodnotit celou sezónu, bylo to kolísavé, nebylo vždy všechno růžové, ale i o tom je sport. Celkově jsme však určitě spokojený. A kdyby ještě vyšlo nějaké to umístění na Mistrovství světa, tak by to bylo perfektní.

Když se vrátíme ke studiu, proč jste si vybral obor Dřevařství?

Od malička jsem si rád hrál se dřevem, ale nikdy to nebylo tak, že bych se tím chtěl víc zabývat. Pak mne napadlo, že by mě to možná mohlo bavit. Před studiem na ČZU jsem ještě studoval na Vysoké škole finanční a správní a dokončil tam bakalářské vzdělání. Bylo to soukromé zařízení a já chtěl poznat, jak vypadá studium na státní škole. Takže jsem si vybral obor Dřevařství na FLD ČZU a myslím, že jsem udělal dobře. Začalo mě to bavit a doufám, že úspěšně dostuduji třeba až na inženýra. Zároveň mám velkou radost, protože s dr. Terezou Jurczykovou jsme se dohodli na tématu bakalářské práce, které se týká dřevěného jádra lyží. To je mi samozřejmě velmi blízké a říkal jsem si, že by to mohlo být dobré řešení pro mou kariéru, až skončím s vrcholovým lyžováním. Pokračovat bych chtěl tedy spíše v Dřevařském inženýrství.

Jak si tedy máme představit, že vypadá váš studijní rok?

V prosinci, v lednu a v únoru ve škole nejsem skoro vůbec. Dvě třetiny zkouškového jsem vlastně někde na lyžích. V březnu pak doháním testy, prezentace, seminární práce, a to máme zase soustředění, takže jsem jednu třetinu času pryč, a zbytek zase ve škole. Pak mám na školu víc prostoru. Na podzim máme tréninkové kempy, takže to střídám, dva týdny jsem ve škole a dva týdny mimo školu.

Stíháte ještě kromě tréninků, závodů a studia i nějak relaxovat?

Já relaxuji sportem. U mě to je rozhodně lyžování nebo jakýkoliv sport. Může to být lezení, plážový volejbal, tenis apod.

Co vás čeká v nejbližší době a na co se chystáte do budoucna? Máte nějaký sen?

Momentálně jedeme testovat lyže, pak budu dohánět školu, takže mě čekají zkoušky i tréninky. Rád bych pokračoval ve studiu jako doposud. Velmi rád bych na tomto místě poděkoval pedagogům za jejich flexibilitu, a že mi vycházejí vstříc. Co se týká lyžování, splněným snem by bylo vyjet si nějaký pěkný výsledek na Mistrovství světa, být v Top 10 nebo ještě lépe v Top 6, pravidelně bodovat na Světovém poháru, protože to bych pak mohl mít lyžování jako hlavní práci.

Ptala se: Věra Klimšová

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content