Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Grand šampionka plemene Jersey výstavy hospodářských zvířat je z chovu ČZU. Bodovaly i juniorské vodičky

Celkem devět želízek v ohni měly Statky ČZU na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. V soutěžích, které začaly v sobotu 22. dubna a vyvrcholily v pondělí 24. dubna, hájily barvy České zemědělské univerzity dvě krávy a dvě jalovice plemene Holstein a čtyři krávy a jedno tele plemene Jersey.

Výstava se konala v rámci Mezinárodního veletrhu pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH. Na brněnské výstaviště zvířata doprovázeli zootechnici a vodiči ze Statků ČZU a učni ze Střední lesnické školy a středního odborného učiliště Křivoklát Písky, oboru veterinářství. Dvě z mladičkých vodiček zabodovaly už v sobotní soutěži Junior Team v kategorii 11–15 let. Druhé místo vybojovala se svou svěřenkyní, holsteinkou Ester, patnáctiletá Lucie Viedemannová. Třetí skončila stejně stará Anička Novotná s holsteinkou Emou. S těmito jalovicemi ale uspěli i jiní vodiči v dalších kategoriích Junior Teamu.

Skvělé úspěchy slavilo plemeno Jersey. Letošní vítězkou v kategorii starších dojnic na třetí a vyšší laktaci a grand šampionkou je LANY Critic Sansa (na snímku nahoře s juniorskými vodičkami Lucií a Janou Viedemannovými a Ing. Ivem Ždánským), která zároveň získala ocenění za nejlepší vemeno. LANY Janko Margaery, další z dojnic z farmy ČZU v Lánech, skončila ve stejné kategorii na druhém místě. A v kategorii prvotelek je jerseyka jménem LANY Janko Missandei čtvrtá.

Reprezentantky jerseyského plemena z chovu Statků ČZU tradičně na výstavách sklízejí vavříny. Ing. Ivo Žďánský k úspěchům tohoto skotu dodává: „Zatím nejlepší byl rok 2019, kdy jsme vyhráli dvanáct ze čtrnácti možných pohárů. Měli jsme grand šampionku, vícešampionku, krávu s nejlepším vemenem, nejlepší prvotelku, druhou nejlepší prvotelku i nejlepšího vodiče. Lucka Viedemannová a Anička Novotná získaly poháry v soutěži mladých vodičů, ale s našimi krávami i telaty tehdy uspěli i vodiči z jiných organizací. To, že jsme uspěli opět i letos, je především usilovná práce zootechniků, vodičů i budoucích veterinárních techniků, za což jim velmi děkuji. On vlastně i letošní úspěch byl větší, než se zdá, protože se umístily na stupních vítězů v jiných kategoriích i plemenice, které se přímo na Požárech narodily, nebo už i jejich potomstvo.“

Třetí den šampionátu, pondělí 24. dubna, patřil na letošní Národní výstavě hospodářských zvířat soutěži holštýnského skotu, dalšího plemene, na které se Statky ČZU specializují. Zde opět uplatnily své vodičské schopnosti juniorky Lucie Viedemannová a Anna Novotná. Se svými svěřenkyněmi se umístily na druhém a třetím místě v kategorii dětí 11–15 let. Mezi šest nejlepších jalovic-holštýnek se do finále probojovaly Ester i Ema.

Lenka Prokopová

 

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content