Moje první účast byla na konferenci s tématem Budoucnost zájmových chovů v ČR, která se uskutečnila 23. října 2023 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Uzavíral se tím první rok řady kulatých stolů a cílem konference bylo shrnout šíři a možnosti, které chovatelství u nás může poskytovat. Konkrétně jsem vystoupila v panelu Mozaika zájmových chovů s prezentací oboru Zoorehabilitace jako další možnosti práce se zvířaty.
Jaká témata jste u sněmovního kulatého stolu nabídli?
Prvním bylo představení oboru Zoorehabilitace, dalším pak Welfare zvířat v rámci jejich zapojení do oblasti Zoorehabilitace v prosinci roku 2023. V loňském roce jsme prezentovali téma Canisterapie – možnosti využití v praxi a letos to byla Canisterapie v sociálních službách v rámci kulatého stolu s tématem Wellbeing člověka v harmonii s welfare zvířat – Zapojení zvířat do lidských činností a téma Věda a výzkum v zoorehabilitaci v rámci dalšího kulatého stolu s názvem Pozitivní dopad zoorehabilitace a asistenčních aktivit se zvířaty na fyzickou, psychickou a sociální kondici člověka – Prezentace výsledků výzkumů a zkušenosti z praxe. Celou sérii uzavřelo téma Se zvířetem po boku: Benefity pro fyzické i psychické zdraví v rámci kulatého stolu Odpovědnost člověka za zvíře v jeho péči – poznání – respekt – komunikace – přátelství.
Kdo se těchto setkání účastní?
U kulatého stolu se scházejí poslanci, zástupci univerzit, odborných společností a spolků, studenti středních i vysokých škol a veřejnost. Ti všichni představují svoje příspěvky a vzájemně diskutují a doplňují nosná témata.
Stalo se, že by vás na těchto setkáních něco zaskočilo?
To snad ani ne, ale překvapily mě ty noblesní prostory. V jednom případě jsme dokonce seděli v takovém poschoďovém seskupení jako někde u středověkého tribunálu. Každý z prezentujících měl před sebou vlastní malou obrazovku, musel si přepínat svůj vlastní malý mikrofon, když chtěl mluvit, takže technicky impozantní. Stolky s malou separátní obrazovkou a vlastním mikrofonem měl i každý člověk v obecenstvu. To dodávalo situaci velkou vážnost.
Jaký je váš celkový dojem z těchto setkání?
Z mého pohledu to byla velmi obohacující zkušenost. Měli jsme možnost mluvit s kolegy, se kterými jsme se dříve neznali tak dobře, a vymyslet opravu velkou paletu spolupráce. Navíc to myslím vedlo i k vzájemnému respektu a poznání činností ostatních organizací v rámci zoorehabilitace. To, alespoň mě, vedlo k tomu, že jsem viděla, že i když třeba někdo něco dělá jinak, ještě to nemusí být špatně, a že je důležité o věcech vést dialog a neustrnout. Cesty jsou různé, ale je úžasné, že víceméně všichni máme společný cíl, který navíc představuje velmi odbornou a profesionální zoorehabilitaci. Důležité je chtít si vzájemně naslouchat, vyvíjet se a vzdělávat se.
Jaká témata byste do budoucna rádi zvolili s ohledem na dosavadní zkušenosti?
Během kulatých stolů se napříč tématy kromě zoorehabilitace jako takové neustále objevovala potřeba podpory duševního zdraví u malých dětí a adolescentů. Ta může probíhat například začleněním zvířat do života dětí. Může jim tak pomoci navrátit se k sobě samým a k péči o někoho dalšího. Zvíře může v životě dítěte představovat parťáka, důvěrníka, někoho, vůči komu má mladý člověk zodpovědnost, ale i motivaci k nějaké sportovní či společenské aktivitě. Svět neustálého hodnocení, lajkování, krátkých videí, nerealistických lidí i životních stylů negativně ovlivňuje dětskou identitu i sebehodnocení. Co je však ještě horší, je šikana, která může přes sociální sítě a komunikační kanály probíhat. Stačí, aby vás někdo nepřidal do nějaké komunikační skupiny, a vyloučení je na světě. Odborníků na duševní zdraví je však neskutečně málo a je třeba hledat a využívat všechny možné cesty podpory duševní pohody těchto dětí. Toto téma a s tím související zapojení zvířat bude zřejmě náplní budoucích kulatých stolů.
Rozhovor připravila: Lenka Prokopová
Podobné články
Na zámku v Kostelci nad Černými lesy se počátkem června konalo národní kolo 15. ročníku mezinárodní soutěže YPEF – Young People in European Forests. Tradiční soutěž podporuje environmentální vzdělávání mladé generace a její vztah k lesům a přírodě.
V italském Rodanu se v polovině června konal 22. ročník mezinárodní soutěže autonomních zemědělských robotů Field Robot Event 2025. Robotický tým České zemědělské univerzity se v evropské konkurenci umístil na stříbrné pozici. Soutěž uspořádaly AirLab z Milánské polytechniky ve spolupráci