Za prvních deset let působení v Senegalu se postupně přidávali další členové týmu, podporovaní tehdejším Institutem tropického zemědělství, výzkumnými granty tehdejší GAAV ČR a také prostředky České rozvojové spolupráce pod hlavičkou Ministerstva životního prostředí ČR. V roce 2010 ale přišla změna české zahraniční politiky a vypadalo to, že se antilopy a celý tým mohou snadno ocitnout bez prostředků na další ochranářskou práci a výzkum. Po prvních deseti letech už měl ale celý tým za sebou dostatek výsledků na to, aby dokázal přesvědčit o své kompetentnosti. S přispěním mnohých se v roce 2010 podařilo založit malou neziskovku, která se dnes nazývá Antelope Conservation a slaví patnácté narozeniny.
Náš tým je stále malý, stejně tak jako rozpočet. Přesto jsme dokázali rozšířit svoji působnost od antilopy Derbyho na mnoho dalších druhů antilop a pracujeme v rozsáhlém pásmu západoafrické a středoafrické savany od Senegalu po Středoafrickou republiku, hlavně ve frankofonních zemích. Stojíme bok po boku jako partneři velkých neziskových organizací, například Zoological Society of London, Panthera, Giraffe Conservation Foundation, African Parks i Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN.
Děkujeme za podporu všem, kteří s námi byli i v těžkých časech, nebyla to vždycky procházka růžovým sadem. Budeme rádi, když s námi budete i nadále, africká fauna teď bude potřebovat podporu ještě víc než dříve.
doc. Karolína Brandlová / Foto: Arthur Čech
Podobné články
Fakulta tropického zemědělství vás srdečně zve na závěrečnou konferenci evropského projektu AGRIGEP – Rooting Sustainable Change: Inclusive Gender Equality Plans in Agriculture and Life Sciences Universities in Central and Eastern Europe, která se uskuteční ve čtvrtek 25. září 2025 na
Zemědělská krajina není obydlená pouze zajíci či srnčí zvěří, ale i vzácnějšími druhy ptáků, kteří jsou vázáni na holou půdu a otevřenou krajinu bez vegetace. Jedním z takových druhů je i čejka chocholatá, jejímž hnízdním i tahovým chováním se zabývají