Svátek má

Patrik
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Dřevostavby mohou hrát významnou roli v řešení bytové krize, shodli se ministři s dřevaři a lesníky

Chceme-li, aby výrazně větší přidaná hodnota z českých lesů vznikala v tuzemsku, je nezbytné zajistit pro rozvoj dřevařského sektoru stabilní surovinovou základnu a podpořit stavební sektor na bázi dřeva. Prioritou pro český dřevařský sektor je proto snížit export dříví a vytvořit lepší podmínky a příležitosti pro jeho využití hlavně v tuzemském stavebnictví.

Shodli se na tom účastníci semináře „Dřevo – strategická surovina“ který počátkem února v Poslanecké sněmovně zorganizovaly Hospodářská komora ČR a Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství.

„Dřevostavby a dřevěné konstrukční prvky jsou jednou z cest k posílení českého dřevařského sektoru. Navíc cestou, která může přispět k řešení bytové krize. Pokud chceme využít benefity dřeva z našich lesů a zabránit, aby hlavní přidaná hodnota z jeho produkce odtékala do zahraničí, musíme hledat cesty, jak posilovat využívání dřeva v tuzemsku,“ zdůraznil prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Diskuse mezi účastníky semináře vyzdvihla nezbytnost osvěty a změn v legislativě, ale hlavně potřebu vypracovat dokument o dlouhodobé strategii udržitelného stavebnictví. Účastníci se také shodli na potřebě spolupráce mezi státem, výzkumnými institucemi, univerzitami a celým stavebním sektorem jako na klíčovém faktoru pro řešení bytové krize.

Cílem dřevařského sektoru je, aby nové vícepodlažní bytové domy na bázi dřeva v ČR tvořily do roku 2035 alespoň 20 procent výstavby a aby státní sektor upřednostňoval stavby veřejných budov s vyšším podílem dřeva v rámci dekarbonizační politiky státu.

„Není obvyklé, aby se tak rozsáhlý sektor sjednotil a prezentoval jasně definované cíle a cestu, jak toho dosáhnout. Jako zákonodárce musím takto širokou platformu odborníků reflektovat v zájmu podpory nově vznikajícího segmentu trhu, aby se stavebnictví na bázi dřeva mohlo i v ČR dynamicky rozvíjet,“ uvedl předseda parlamentního zemědělského výboru Michal Kučera.

Ministr zemědělství Marek Výborný zdůraznil nutnost využití českého dřeva přímo v tuzemsku. „Jednou z cest, jak podpořit koncové zpracování této trvale udržitelné surovinové základny v českém hospodářství, jsou připravované legislativní změny. První z nich je založení Lesnického a dřevařského fondu. I nadále je naší prioritou snížení exportu surové kulatiny a zajištění dřevozpracujícím podnikům dostatečné množství dřeva v odpovídající kvalitě ke zpracování a k tvorbě vysoké přidané hodnoty, což bude mít pozitivní efekt také pro vlastníky lesů,“ řekl ministr zemědělství. V souvislosti s dynamickým technologickým vývojem také upozornil na důležitost osvěty, vzdělávání ve dřevozpracujících oborech a investic do inovací z pohledu zpracování listnatých dřevin, které budou v budoucnu tvořit vyšší podíl našich lesů z důvodu adaptace lesů na měnící se růstové podmínky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje změny k podpoře a rozvoji vícepodlažních dřevostaveb. „Dřevo má významný byznysový potenciál, který plně nevyužíváme. Česká republika každoročně vyprodukuje přibližně 15 milionů kubických metrů dřeva, značná část však směřuje do zahraničí a vrací se k nám ve formě finálních výrobků s přidanou hodnotou. To jsme se konečně rozhodli změnit, a tak teď intenzivně pracujeme na změně – chceme zajistit, aby hospodářské benefity a přidaná hodnota zůstávaly u nás v Česku a aby dřevo nacházelo širší uplatnění například ve stavebnictví. Mezi klíčová opatření, která připravujeme, patří úprava stavebních norem a předpisů umožňující stavět vícepodlažní dřevostavby, jako je to běžné na sever a na západ od nás. Naším cílem je rozšířit možnosti českého stavebnictví, podpořit hospodářský růst, přispět k lepšímu životnímu prostředí a zvýšit kvalitu života obyvatel,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze Róbert Marušák zdůraznil vzdělávací a vědecký potenciál v oboru. „Prioritou naší fakulty je přispívat k podpoře udržitelného lesního hospodářství a zpracování dřeva, a to nejenom vzdělávací a výzkumnou činností, ale i praktickým příkladem vícepodlažní dřevostavby, kterou chceme demonstrovat využití dřeva ve veřejném sektoru. Zároveň jsme připraveni nadále spojovat a propojovat celý lesnicko-dřevařský a dřevo-stavbařský sektor,“ řekl děkan FLD.

Na semináři byly prezentovány příklady dobré praxe včetně českého pavilonu pro Expo 2025, projektu Timber Praha – Arcus City a výukové dřevostavby Lesovny Fakulty lesnické a dřevařské ČZU. Tyto projekty demonstrují nejen technologickou vyspělost Českého stavebnictví, ale i jeho schopnost reagovat na environmentální výzvy.

Zdroj: FLD

Foto: Shutterstock

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content