Zvláštní význam má tento svátek pro studenty i zaměstnance České zemědělské univerzity v Praze, jejíž veškeré aktivity jsou podřízeny principům trvale udržitelného života. Proto jsme se rozhodli oslavit Den Země sérií rozhovorů a článků na téma trendů prosazovaných při výzkumu a vzdělávání na této pražské univerzitě. Právě začínáme!
Nabídneme vám mj. rozhovor o vlivu klimatické změny na lidské zdraví, dočtete se o následcích klimatické změny na odlesňování nebo o tom, jak jeden z absolventů ČZU v Praze zatýká pytláky v Indonésii a vede tam záchranný program pro outloně. Při příležitosti největšího svátku planety Země vám na tomto prostoru nabídneme mnoho dalších témat. Mezi nimi i rozhovor o společenské odpovědnosti organizací (CSR), v níž je ČZU českým lídrem.
„Hledáme odpovědi na otázky udržitelnosti v jejím environmentálním, ekonomickém i sociálním kontextu. V popředí zájmu našich vědců jsou záležitosti bioekonomiky, biotechnologií a problematika zvládání klimatických změn, především otázky sucha a potravinové bezpečnosti. V tomto duchu také vychováváme a vzděláváme naše studenty. Vedeme je k respektu k životnímu prostředí a udržitelné budoucnosti,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička.
Lenka Prokopová
Z historie
Den Země se poprvé slavil v USA v roce 1969, kde postupně získal velkou oblibu. Celosvětový svátek se z něj stal až v roce 1990, kdy se k oslavám připojilo více než 190 zemí. U nás měl Den Země premiéru v roce 1990 v podobě studentského happeningu s Matkou Země a Blanickými rytíři, kteří byli zváni, aby pomohli Zemi od odpadů, klimatických změn a přebujelého konzumerismu. Zorganizovala ho česko-americká Earthlinks Foundation. Od té doby se Den Země v České republice slaví každoročně.
Podobné články
Tele zpětně šlechtěného pratura je prvním mládětem, které se letos narodilo v milovické rezervaci velkých kopytníků. Na svět přišlo před několika dny a teprve nyní se podařilo potvrdit, že jde o býčka.
Nejnovější hodnocení žebříčku UI GreenMetric potvrzuje prvenství České zemědělské univerzity v udržitelnosti mezi zúčastněnými domácími vysokými školami a úctyhodné 31. místo v celosvětovém měřítku, kde prvenství stabilně patří nizozemské Wageningen University & Research. Oproti roku 2023 si tak Česká zemědělská