Marek O. Vácha (na snímku vlevo) a děkan FŽP Michael Komárek
Na celém světě se Den Země slaví již od roku 1970 a vždy je to příležitost podpořit ochranu životního prostředí. Na fakultě, která má tento obor přímo v popisu práce, se diskutuje se zajímavými hosty a probíhá doprovodný program s environmentální tematikou. Tradicí je také předávání Ceny děkana FŽP za přínos k rozvoji životního prostředí. Letos ji získal kněz a molekulární biolog Marek Orko Vácha.
Prestižní ocenění již v minulosti obdržely osobnosti jako jaderná fyzička Dana Drábová, režisér Jan Hošek nebo spisovatel Miloš Urban. Děkan fakulty profesor Michael Komárek udělení ceny letošnímu laureátovi okomentoval slovy: „Marek Orko Vácha je významnou osobností českého akademického a veřejného prostoru, která svou činností významně přispívá k prohloubení etického, environmentálního a duchovního rozměru vztahu člověka k přírodě. Jeho dlouhodobá práce v oblasti bioetiky, filozofie přírody a environmentální výchovy má široký přesah a jeho schopnost propojovat vědecké poznání s etikou je značně inspirující.“
O tom všem jsme se mohli přesvědčit i při přednášce, kterou Marek Orko Vácha na oslavě Dne Země nabídl studentům, akademikům a dalším hostům. Jeho vystoupení předcházelo promítání dokumentárního filmu Zpátky pod stromy režiséra Jana Hoška a kameramana Jiřího Petra. Film přibližuje laické i odborné veřejnosti tradiční lesní management a jeho zásadní přínos pro biodiverzitu českých lesů.
Jak zdůraznil profesor Komárek, „zcela zaplněná Posluchárna profesora Bejčka byla svědkem výjimečné schopnosti Marka Orko Váchy propojit vědecké poznání, filozofickou hloubku a duchovní rozměr a vytvářet tak unikátní prostor pro přemýšlení o člověku a jeho vlivu na životní prostředí a svět kolem nás. Vácha hovořil s nesmírnou pokorou a posluchači byli svědky jeho schopnosti propojit zdánlivě nepropojitelné světy. Dokáže zaujmout jak odborníky, tak laiky a jeho charismatický projev podněcuje nejen intelektuálně, ale i emocionálně. Bylo mi ctí, že jsem mohl letos předat Cenu děkana Fakulty životního prostředí právě Markovi O. Váchovi,“ zdůraznil profesor Michael Komárek.
Marek Orko Vácha přijal ocenění za přínos k životnímu prostředí s povděkem a se vzkazem dnešním studentům: „Můj obor je molekulární biologie a genetika a z genetiky víme, že budoucnost patří hybridům. Tak bych chtěl všem studentům říci: Nestudujte jenom svoji úzkou specializaci, dívejte se také doprava a doleva, na to, co se děje v okolních vědách, co je nového v umění. To bude velkou inspirací pro váš vlastní obor,“ zdůraznil. „Moc bych přál každému z vás, abyste překračovali svoje obory. Jen tak se dostanete do prostoru mimo naši fantazii a můžete udělat ještě silnější průlomy než kdokoliv před vámi,“ vzkázal studentům laureát Ceny děkana FŽP za přínos k rozvoji životního prostředí Marek Orko Vácha.
Součástí oslavy Dne Země byla vernisáž výstavy Fotografický atlas rostlin České republiky s ukázkou kapitoly Orchideje, zárazy a mordovky. Unikátní publikační počin nabízí detailní popis a fotografie všech rostlin, s nimiž se můžeme v české přírodě setkat.
Tradiční součástí oslav Dne Země je vyhlašování vítězů fotografické soutěže studentského spolku NAŽIVO. Letos byli soutěžící velmi vyrovnaní, a tak porota v jedné ze dvou kategorií udělila tři první místa. Soutěžilo se na téma Naši chlupáči a Černobílá.
Lenka Prokopová / Foto: Petr Zátka












Podobné články
Spojení vědeckých ambicí s uměleckými, v tomto případě fotografování s výzkumem volně žijících zvířat, není nic výjimečného. Budou se o tom moci přesvědčit i návštěvníci výstavy fotografií The Naked Kingdom (Nahé království) v předsálí Auly ČZU. Vernisáž se koná v
Už devatenácté sympozium pořádané Společností pro probiotika a prebiotika se konalo v úterý 8. května 2025 na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole. Akce přilákala více než 150 nadšenců z řad odborníků i studentů, kteří se zajímají o zdraví střev, mikrobiom