Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česká zemědělská univerzita slaví Den botanických zahrad. Mezi návštěvníky byla i Česká televize

Ve středu 22. května si připomínáme Světový den biodiverzity na památku dne podpisu Úmluvy o biologické rozmanitosti. Je to také Den botanických zahrad, které jsou celosvětově významnými institucemi ochrany biodiverzity. Své brány otevírá pro veřejnost mezi 8. a 15. hodinou i Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze.

„Všichni příchozí mají možnost individuálně navštívit tropický a subtropický skleník, kde jsou k vidění plodící banánovníky, kakaovníky, skořicovník, karob, čajovník, část Národní sbírky citrusů a mnoho jiného. Pro Den botanických zahrad jsme také zpřístupnili putovní výstavu Zahrada vůní, kde si návštěvníci mohou přivonět k vybraným druhům rostlinných extraktů, které bývají součástí parfémů,“ zve Anežka Daníčková, která v čele této zahrady stojí od roku 2021 a navazuje tak na práci svých rodičů.

Botanická zahrada FTZ nabízí v průběhu tohoto dne výpěstky studentů. Na prodej jsou mimo jiné i vybrané odrůdy chilli papriček, rajčata, různé druhy bylinek či balkonové rostliny.

V ranních hodinách se na to, jak probíhá Den botanických zahrad v Suchdole, přišla podívat i Česká televize.

Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze byla vybudována současně s výstavbou celého komplexu Vysoké školy zemědělské v Praze. Provoz skleníků byl pod hlavičkou původního Institutu tropů a subtropů zahájen 1. ledna 1968. V roce 2011 zahrada splnila přísné podmínky pro vstup do Unie botanických zahrad. Dne 1. ledna 2013 se Institut tropů a subtropů stal Fakultou tropického zemědělství, díky čemuž se pozměnil i název zahrady na Botanickou zahradu Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze.

V současné době má Botanická zahrada včetně venkovních ploch rozlohu 3800 m2. Její expozice se dělí na vnitřní (pět skleníků a dva polykarbonátové kryty) a venkovní plochy. Na skleníkové ploše téměř 1400 m2 se pěstuje 1500 tropických a subtropických druhů užitkových rostlin rozdělených do několika tematických sbírek – národní sbírka citrusů, sbírka tropických rostlin, sbírka subtropických rostlin, sbírka jednoletých užitkových rostlin, sbírka chilli paprik, venkovní sbírka léčivých rostlin, venkovní sbírka čajovníků apod. Ve sbírkách jsou k vidění užitkové rostliny, které se pěstují po celém světě pro svůj přímý nebo nepřímý užitek. Sbírka rostlin je díky své tematičnosti a rozsahu natolik ojedinělá, že není k vidění nikde jinde v ČR ani ve střední Evropě. Sbírka užitkových rostlin podobně jako sbírky v ostatních botanických zahradách napomáhá k ex situ konzervaci živých rostlin, pro výuku studentů fakulty a celé univerzity, pro vzdělávání a výchovu odborné i laické veřejnosti v botanice, zemědělství a ochraně životního prostředí a plní i rekreační funkci.

Pro více informací navštivte webové stránky Botanické zahrady FTZ

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content