Hlavními charakteristikami projektu Datová platforma ČZU je sběr a dlouhodobé uložení heterogenních dat, strukturovaný přístup, sdílení dat a zajištění jejich bezpečnosti. V neposlední řadě je třeba zmínit, že datová platforma podporuje principy OPEN Science / FAIR dostupnosti výzkumných dat, poskytuje také potřebnou infrastrukturu.
„Hlavním cílem datové platformy ČZU je sběr, trvalé uložení a následné zpřístupnění heterogenních dat ze všech vědeckovýzkumných, aplikačních a provozních aktivit ČZU“ uvedl na semináři koordinátor projektu doc. Jan Jarolímek.
„Data jsou zde ukládána na dvou nezávislých úložištích a zálohována na pásce, dále cloudových úložištích, která se nacházejí na území Evropské unie,“ poznamenal ředitel OIKT Jan Bureš.
Hlavní uživatelské části jsou webový portál https://datahive.czu.cz, který je místem pro vstup k datové platformě, kde lze nalézt základní informace o datové platformě, přístup k datovému katalogu a kontaktní informace. Datový katalog je klíčová část, kde jsou všechny potřebné informace o uložených datech. Dále je to Rozhraní pro vkládání dat (API), což je neveřejná část datové platformy, která umožňuje upload dat. Poslední čtvrtou částí je Management portál, nástroj pro správu externích zdrojů, metodika konektivity a v neposlední řadě i metodika bezpečnosti.
Základní principy Management portálu je trvalé ukládání dat prakticky bez omezení velikosti a formátu. Data jsou neměnná, obsahující metadatový popis, jednoznačnou identifikaci (např. persistentní identifikátor – DOI) a jsou přístupná dle pravidel stanoveným vlastníkem. Podrobná komplexní pravidla nakládání s daty je třeba připravit na úrovni univerzity. „Jednoznačně bych se přikláněl k tomu, aby to byla směrnice rektora jako závazný interní předpis, který neodléhá schvalování nebo registraci MŠMT,“ shrnul vizi implementace využití datové platformy ČZU prorektor pro pedagogickou činnost prof. Jiří Remeš.
„V datové platformě se počítá s automatizací procesů, s nasazením AI, implementací nástrojů pro pokročilou analýzu dat a v neposlední řadě i reakcí na bezpečnostní rizika,“ představil potenciál na další rozvoj datové platformy ČZU doc. Jiří Vaněk, odborný garant projektu.
Předpokládá se zde významný podíl a příležitost při zapojení do projektů OP JAK – Open Science II (katalog) a Open Science III (školení).
Datová platforma ČZU již nyní přináší možnosti širokého využití v projektech Horizon Europe, resp. ve všech řešených i navrhovaných projektech.
Autor: Eva Kánská, Katedra informačních technologií, PEF, ČZU
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a