Nápad Hynka Roubíka a Jiřího Černého vytvořit a realizovat mobilní laboratoř (CZU mobiLAB) vznikl v loňském roce, z velké části jako reakce na pandemii Covid-19. V odlehlých a řídce osídlených venkovských oblastech rozvojových zemí lidé často nemají možnost nechat se otestovat na přítomnost infekčních onemocnění, jako je Covid-19, HIV, chikungunya, spalničky apod. Vybudování testovacích center v takových oblastech je finančně nákladné a s ohledem na nízkou hustotu zalidnění se často nejedná o efektivní investici. Koncept CZU mobiLAB byl navržen tak, aby bylo možné otestovat relativně velký počet lidí i v hůře přístupných oblastech díky snadné mobilitě a jednoduchému použití celé laboratoře.
Příprava mobilních laboratoří CZU mobiLAB započala nákupem potřebného vybavení v ČR. Zázemím laboratoře je nafukovací stan, který byl speciálně pro tento účel vyvinut společností GUMOTEX Coating, s.r.o. Laboratoř sama je pak vybavena zdrojem elektrické energie v podobě generátoru, potřebnými přístroji a spotřebním materiálem, umožňujícími samotnou detekci jednotlivých patogenů za využití molekulárně biologických metod. Důležitým faktorem byla samozřejmě i bezpečnost lidí, kteří laboratoře budou obsluhovat. Součástí CZU mobiLAB je tak i nafukovací dekontaminační sprcha a ochranné pomůcky, jako například ochranné obleky SUNIT, WPA nanomasky, ochranné brýle apod. Všechny komponenty laboratoře jsou sbaleny do krabic o hmotnosti a rozměrech, se kterými může snadno manipulovat silný člověk.
První čtyři jednotky CZU mobiLAB byly v prosinci loňského roku zkompletovány a letecky expedovány společností DHL do cílových zemí, tj. Etiopie a Zambie. Dalším krokem bude uvedení laboratoří do provozu. Pro tyto účely byl vypracován podrobný manuál k obsluze laboratoře a protokoly k detekci jednotlivých patogenů.
A jak bude CZU mobiLAB fungovat v terénu? Uvnitř stanu jsou umístěny dva laboratorní stoly, přičemž na jednom se bude izolovat DNA/RNA z odebraných vzorků ve speciálním ochranném rukavicovém boxu, aby se eliminovala možnost nakažení personálu. U druhého stolu se amplifikuje izolovaný genetický materiál pomocí přístrojů od společnosti miniPCR, jejichž velkou výhodou je jejich skladnost, vše se vejde do jediného příručního kufříku. Kromě detekce nukleových kyselin patogenů bude možné analyzovat vzorky na přítomnost malárie, což se provádí pod mikroskopem. CZU mobiLAB může v současné době detekovat 10 infekčních onemocnění a to: HIV/AIDS, horečku chikungunya, spalničky, tuberkulózu, meningitidu, malárii, choleru, gastroenteritidy způsobené rotaviry, Covid-19 a žlutou zimnici.
Do budoucna předpokládáme další rozšíření aplikací CZU mobiLAB – zejména využití pro další genetické analýzy (například identifikace obětí živelních katastrof). Rovněž do budoucna počítáme s rozšířením možných prováděných testů o sérologické testy a kultivační metody, kterými by bylo možné detekovat ještě širší spektrum patogenů, a také další biochemické testy neinfekčních onemocnění, jako třeba analýzu krevního obrazu.
Projekt probíhá ve spolupráci s neziskovou organizací ADRA, která má pobočky v obou zemích, což umožňuje jednoduší organizaci v místech realizace projektu. Dodání prvních čtyř laboratoří CZU mobiLAB bylo možné uskutečnit na základě grantu od České rozvojové agentury jako součást české rozvojové spolupráce v Etiopii a Zambii.
Ing. Anna Chládová, Ing. Marie Kalousová a Ing. Hynek Roubík, Ph.D.
Texty k fotografiím:
Nafukovací stan je základnou celé mobilní laboratoře CZU mobiLAB
Podobné články
Nový web Čejčí stopou seznámí veřejnost s životem dvou charismatických ptačích druhů ze skupiny bahňáků – čejky chocholaté a sluky lesní. Díky miniaturním vysílačkám doplněným o sensory lze sledovat značené jedince v reálném čase. Celkem 20 čejek a sedm sluk
Česká zemědělská univerzita v Praze hostila ve dnech 19. a 20. září 2024 Národní arboristickou konferenci Strom pro život – život pro strom. Navštívilo ji na 450 odborníků z celé republiky. Ve dvou sálech univerzity, v aule a v posluchárně