
Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, v letošním roce do svého tvůrčího portfolia přidala také nový formát Český Vševěd. Více než tři desítky vědců a vědkyň z českých univerzit a vědeckých institucí měly v popularizační soutěži během jara a léta možnost svým maximálně dvou a půl minutovým videem představit publiku sebe i své vědecké téma. Diváci a divačky hlasovali pro ta videa, která je nejvíce zaujala, až nakonec do finále poslali šest z nich. Na vědce a vědkyně čekal třídílný workshop pod taktovkou Science slam MUNI, aby nejpozději na finálovém večeru předvedli maximálně profesionální výkon.
Srozumitelně, zábavně, a přesto odborně finalisté a finalistky popsali fascinující vesmír a svět energií nebo vážek. Pavel Surynek z Českého vysokého učení technického v Praze ukázal, že roboty lze naučit létat a spolupracovat ku prospěchu světa. Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze zase vysvětlila, jak méně plýtvat potravinami a oslovila publikum natolik, že získala bronzové umístění.
„Cílem akce je, stejně jako u Noci vědců, bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat, že dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ba dokonce vědou dovedou bavit,“ představuje myšlenku akce tisková mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková, která vede tým národního koordinátora Noci vědců.
Karolína Křtěnová
Koordinátorka celonárodní show VŠEVĚD 2022
Zdroj fotografií: Martin Indruch




Podobné články
Přírodní rezervace Fakulty životního prostředí ČZU V Bahnách na Rakovnicku se po zimě probouzí k životu. Pokud jste ji navštívili v časném jaře, ještě, než vyrostlo listí, jistě jste nepřehlédli zvláštně upravené kmeny bříz a topolů.
Týmy z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze a ALKA Wildlife zahájily společně s partnery z Německa inovativní a prakticky orientovaný projekt „BIBOB“, jehož cílem je zkoumat roli bobrů v