Svátek má

Julie
0°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
0°C
Broken clouds
Sobota
90%
06:49
Min: -1°C
978
15:00
Max: 1°C
NW 1 m/s

Česká zemědělská univerzita vytváří pro ukrajinské běžence důstojné životní podmínky

Na útěku před válkou našly náhradní domov a bezpečný azyl na ČZU v Praze desítky žen a dětí z Ukrajiny. Bezprostředně po napadení jejich země Ruskem pro ně univerzita vyčlenila 140 míst na kolejích v Suchdole. Další prostory se našly v sídle Institutu vzdělávání a poradenství v Malé Chuchli a ve školních podnicích v Lánech a v Kostelci nad Černými lesy.

V Lánech je nyní ubytováno pětačtyřicet uprchlíků, z toho polovina dětí. Už začátkem března tady pro ně zprovoznili část ubytovny Školního zemědělského podniku. „Z nevyužité části jídelny jsme vytvořili hernu se společenskou místností a do chodby jsme umístili šatník s oblečením a obuví, které získáváme od dárců z Lán a blízkého okolí. Ubytovaným jsme zprostředkovali práci v místních restauracích, soukromé školce, v domácnostech nebo v nejbližších městech,“ popisuje situaci Jitka Břehová, ekonomická náměstkyně školního podniku v Lánech a vyjadřuje uznání všem, kteří se do sousedské pomoci zapojují. Ať už přímo v Lánech nebo z blízkého okolí. „Například šest notebooků pro ty, kteří studují na dálku na ukrajinských školách, zajistila herečka Nikol Leigeb Štíbrová. Velmi cenná je i pomoc pekárny LA LORRAINE BAKERY GROUP (www.llbg.com). Ta pro ubytované každý týden dováží pečivo.“

Vzhledem k nedostatku ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky byly na začátku dubna zahájeny opravy druhé části ubytovny, která byla řadu let prázdná. Její kapacita je dvanáct pokojů a čtyřicet lůžek. „V nově připravených pokojích jsme vyměnili podlahové povrchy a elektroinstalace. Některé z ubytovaných z první části ubytovny jsme zaměstnali. Pomohly nám s vymalováním pokojů, úklidem i šitím záclon a závěsů. Od dárců shromažďujeme nábytek a rozmisťujeme ho do připravených pokojů. Získali jsme již skříně, stoly a židle, stále sháníme postele a matrace, kterých je zatím nedostatek. Vybaveny jsou zatím tři pokoje a dvě koupelny. Kompletujeme společné kuchyně, aby se co nejdříve mohli do připravených pokojů nastěhovat další lidé. Velkou podporu máme od dobrovolníků z Lán, kteří nám na ubytovnu chodí pomáhat a spolupodílí se na přípravě nových pokojů,“ hodnotí situaci Jitka Břehová.

Ve Školním lesním podniku v Kostelci nad Černými lesy našlo střechu nad hlavou čtyřicet devět uprchlíků, z toho dvaatřicet žen a 17 dětí. Kromě ubytování tu pro ně zajišťují i kompletní stravování. V poledne v podnikové jídelně, večer formou bufetu. Jak podotýká Jiří Mrázek ze střediska Zámek a služby v Kostelci, postaráno je i o vzdělávání dětí a dospělých. „Děti ve školním věku navštěvují adaptační třídy zřízené v rámci ZŠ Kostelec nad Černými lesy. Většina dospělých navštěvuje kurzy češtiny pořádané místními organizacemi. Lidem v produktivním věku se však nedaří v Kostelci a okolí nalézt zaměstnání. Většina místních firem již své volné pozice obsadila a na některých volných místech hraje svou roli jazyková bariéra,“

Chuchelské sídlo Institutu vzdělávání a poradenství nabídlo náhradní domov šestnácti maminkám s dětmi. Všichni se jim snaží zpříjemnit život drobnými radostmi a malými i většími pozornostmi. Například jedna z dívek dostala kytaru, kterou musela při útěku nechat doma. A velikonoční překvapení v podobě beránků a hraček jistě ocenili nejen malí uprchlíci.

Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content