Svátek má

Rudolf
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česká zemědělská univerzita vytváří pro ukrajinské běžence důstojné životní podmínky

Na útěku před válkou našly náhradní domov a bezpečný azyl na ČZU v Praze desítky žen a dětí z Ukrajiny. Bezprostředně po napadení jejich země Ruskem pro ně univerzita vyčlenila 140 míst na kolejích v Suchdole. Další prostory se našly v sídle Institutu vzdělávání a poradenství v Malé Chuchli a ve školních podnicích v Lánech a v Kostelci nad Černými lesy.

V Lánech je nyní ubytováno pětačtyřicet uprchlíků, z toho polovina dětí. Už začátkem března tady pro ně zprovoznili část ubytovny Školního zemědělského podniku. „Z nevyužité části jídelny jsme vytvořili hernu se společenskou místností a do chodby jsme umístili šatník s oblečením a obuví, které získáváme od dárců z Lán a blízkého okolí. Ubytovaným jsme zprostředkovali práci v místních restauracích, soukromé školce, v domácnostech nebo v nejbližších městech,“ popisuje situaci Jitka Břehová, ekonomická náměstkyně školního podniku v Lánech a vyjadřuje uznání všem, kteří se do sousedské pomoci zapojují. Ať už přímo v Lánech nebo z blízkého okolí. „Například šest notebooků pro ty, kteří studují na dálku na ukrajinských školách, zajistila herečka Nikol Leigeb Štíbrová. Velmi cenná je i pomoc pekárny LA LORRAINE BAKERY GROUP (www.llbg.com). Ta pro ubytované každý týden dováží pečivo.“

Vzhledem k nedostatku ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky byly na začátku dubna zahájeny opravy druhé části ubytovny, která byla řadu let prázdná. Její kapacita je dvanáct pokojů a čtyřicet lůžek. „V nově připravených pokojích jsme vyměnili podlahové povrchy a elektroinstalace. Některé z ubytovaných z první části ubytovny jsme zaměstnali. Pomohly nám s vymalováním pokojů, úklidem i šitím záclon a závěsů. Od dárců shromažďujeme nábytek a rozmisťujeme ho do připravených pokojů. Získali jsme již skříně, stoly a židle, stále sháníme postele a matrace, kterých je zatím nedostatek. Vybaveny jsou zatím tři pokoje a dvě koupelny. Kompletujeme společné kuchyně, aby se co nejdříve mohli do připravených pokojů nastěhovat další lidé. Velkou podporu máme od dobrovolníků z Lán, kteří nám na ubytovnu chodí pomáhat a spolupodílí se na přípravě nových pokojů,“ hodnotí situaci Jitka Břehová.

Ve Školním lesním podniku v Kostelci nad Černými lesy našlo střechu nad hlavou čtyřicet devět uprchlíků, z toho dvaatřicet žen a 17 dětí. Kromě ubytování tu pro ně zajišťují i kompletní stravování. V poledne v podnikové jídelně, večer formou bufetu. Jak podotýká Jiří Mrázek ze střediska Zámek a služby v Kostelci, postaráno je i o vzdělávání dětí a dospělých. „Děti ve školním věku navštěvují adaptační třídy zřízené v rámci ZŠ Kostelec nad Černými lesy. Většina dospělých navštěvuje kurzy češtiny pořádané místními organizacemi. Lidem v produktivním věku se však nedaří v Kostelci a okolí nalézt zaměstnání. Většina místních firem již své volné pozice obsadila a na některých volných místech hraje svou roli jazyková bariéra,“

Chuchelské sídlo Institutu vzdělávání a poradenství nabídlo náhradní domov šestnácti maminkám s dětmi. Všichni se jim snaží zpříjemnit život drobnými radostmi a malými i většími pozornostmi. Například jedna z dívek dostala kytaru, kterou musela při útěku nechat doma. A velikonoční překvapení v podobě beránků a hraček jistě ocenili nejen malí uprchlíci.

Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content