Oslava Dne dětí
Zahrada uspořádala 1. června zábavné dopoledne pro děti z okolních mateřských škol. Přivítala drobotinu z univerzitní školky Poníček, miniškolky Cvrčci a dětského klubu V Lese. Připravili tu pro ně komentovanou prohlídku tropického skleníku s názornou ukázkou výrobků z užitkových rostlin, které děti ve skleníku mohly spatřit. Od Petra Jůzy z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů dostaly výklad o včelařství, mohly ochutnat med a dozvědět se, k čemu jsou hmyzí hotely.
Vzácný host
Uprostřed června navštívil Botanickou zahradu ministr životního prostředí Petr Hladík. Přijel na natáčení podcastu vztahujícího se k jeho oboru. Přitom si stačil prohlédnout celou zahradu a vyslechnout erudovaný výklad Zdeňka Hlaváče, jednoho z těch, kteří zdejší botanické věnují láskyplnou péči. Ministr nešetřil obdivem při návštěvě tropického skleníku, kde právě plodí ovocné druhy jako pumelo nebo malajské jablko, které dokonce ochutnal. Ocenil zaměření Botanické zahrady na užitkové rostliny a vyslovil přání navštívit ji někdy s rodinou.
Vykvetla nám vanilka
A to je vždy velká událost! Vanilka je v mnoha ohledech specifická rostlina. Květy této orchideje se otevírají jednotlivě a pouze na jeden jediný den. Opylovat je dokáže pouze hmyz rodu Melipona, který ovšem žije jen ve Střední Americe. Mimo tuto oblast musí být vanilka opylována ručně, a tím se její pěstování velmi prodražuje. Jak se takové ruční opylování provádí, můžete zhlédnout v krátkém videu.
Právě klíčí kakaovníky
Což vzbudilo nespoutané nadšení všech v zahradě. Kakaové boby totiž nejsou z těch semen, která by jen tak na počkání začala klíčit. Semena jsou velmi choulostivá. Pomineme-li fakt, že velmi rychle ztrácí klíčivost, zásadní je pro ně také vysoká vzdušná vlhkost (až 90 %), vyšší teplota (ani v noci nesmí klesnout pod 15 °C) a dostatek rozptýleného světla. Pracovníkům zahrady se letos podařilo vysít semena ve správný čas a mohou se radovat z malých kakaovníků. Vypěstovat si vlastní rostlinky (dokonce z vlastních semen) je poměrně vzácné, a to dokonce i v prostředí botanických zahrad. Tak se na ten malý zázrak přijďte podívat.
Lenka Prokopová / Zdislava Procházková
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a