Svátek má

Veronika
-6°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
-6°C
Broken clouds
Úterý
85%
06:27
Min: -8°C
1012
16:06
Max: -1°C
N 1 m/s

Alej svobody vyrostla u památníku Vojna u Příbrami

Nová Alej svobody vyrostla 13. listopadu 2021 u památníku Vojna u Příbrami. Jedenáct lip a devětaosmdesát javorů vysadilo poblíž vězeňského zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu 400 dobrovolníků. Nadace Partnerství výsadbu uspořádala jako připomínku 32. výročí 17. listopadu.

Alej svobody je symbolickou snahou o odčinění křivd za doby totality a o navrácení života do naší krajiny. Výsadby se zúčastnilo také sedm dobrovolníků z provozního zahradnictví ČZU v Praze.

„Náš tým ve spolupráci s ostatními odborníky zajišťoval dohled nad pomocníky z řad veřejnosti, kteří si přišli strom zasadit. Sami jsme si také zasadili několik stromů. Provozní zahradnictví ČZU s Nadací partnerství již spolupracovalo na několika projektech. I do budoucna se chceme na podobných akcích podílet,“ říká správce provozního zahradnictví ČZU Pavel Janoušek.

Kilometrová alej je společným projektem města Příbrami a Nadace Partnerství. Jejím přínosem bude zadržování vody v krajině a ochrana půdy před erozí. Devadesát devět stromů bylo vysazeno podél polní cesty z osady Vojna na osadu Zavržice a památník Vojna. Jeden strom, potomek památné Masarykovy lípy, byl s číslem 100 symbolicky vysazen přímo v areálu památníku.

Novou cestu budou moci využívat nejen místní, ale také turisté. Na polní cestu navazuje několik turistických tras, cyklotrasa a poutnická cesta Via Nova.

Připravila: Lenka Prokopová

Na snímku tým provozního zahradnictví v sestavě Pavel Janoušek, Jaroslav Pospíchal, Jiřina Sadílkova, Štěpán Ouřecký, Tatiana Adamcová, Tomáš Táborský a Sebastian Holaza

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content