Alej svobody je symbolickou snahou o odčinění křivd za doby totality a o navrácení života do naší krajiny. Výsadby se zúčastnilo také sedm dobrovolníků z provozního zahradnictví ČZU v Praze.
„Náš tým ve spolupráci s ostatními odborníky zajišťoval dohled nad pomocníky z řad veřejnosti, kteří si přišli strom zasadit. Sami jsme si také zasadili několik stromů. Provozní zahradnictví ČZU s Nadací partnerství již spolupracovalo na několika projektech. I do budoucna se chceme na podobných akcích podílet,“ říká správce provozního zahradnictví ČZU Pavel Janoušek.
Kilometrová alej je společným projektem města Příbrami a Nadace Partnerství. Jejím přínosem bude zadržování vody v krajině a ochrana půdy před erozí. Devadesát devět stromů bylo vysazeno podél polní cesty z osady Vojna na osadu Zavržice a památník Vojna. Jeden strom, potomek památné Masarykovy lípy, byl s číslem 100 symbolicky vysazen přímo v areálu památníku.
Novou cestu budou moci využívat nejen místní, ale také turisté. Na polní cestu navazuje několik turistických tras, cyklotrasa a poutnická cesta Via Nova.
Připravila: Lenka Prokopová
Na snímku tým provozního zahradnictví v sestavě Pavel Janoušek, Jaroslav Pospíchal, Jiřina Sadílkova, Štěpán Ouřecký, Tatiana Adamcová, Tomáš Táborský a Sebastian Holaza
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled