„Pro přijetí do této prestižní organizace jsme museli splnit specifická kritéria, například to, že náš výzkumný tým se musí věnovat výzkumu v oblasti umělé inteligence, pravidelně publikovat jeho výsledky a disponovat samostatnými webovými stránkami,“ doplňuje dr. Michael Haman, hlavní koordinátor AI Research Network.
V rámci České republiky má v asociaci CAIRNE zastoupení pouze několik vybraných pracovišť jako například Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT, Akademie věd České republiky (Ústav informatiky) nebo Ústav formální a aplikované lingvistiky na Univerzitě Karlově. AI Research Network je tak prvním členem z ČZU, čímž univerzita rozšiřuje české zastoupení v této prestižní organizaci. Naše členství je vedeno v tzv. zeleném režimu, určeném pro výzkumné týmy, zatímco například CIIRC je členem ve zlatém režimu určeném pro instituce. „Členství v CAIRNE je pro nás významným krokem, který posiluje pozici vědců z ČZU na mapě evropského výzkumu umělé inteligence,“ říká prof. Michal Lošťák, první prorektor a prorektor pro mezinárodní vztahy.
O CAIRNE
Asociace CAIRNE byla založena v roce 2018 s cílem podpořit evropskou excelenci ve výzkumu a inovacích v oblasti umělé inteligence a vytvořit celosvětově uznávanou značku „AI made in Europe“. Dnes sdružuje více než 4000 odborníků a její výzkumná síť zahrnuje více než 26 000 zaměstnanců z 39 zemí. Organizace má administrativní kanceláře po celé Evropě včetně měst jako Haag, Praha, Brusel, Řím či Paříž.
Milan Školník
Podobné články
Od pátku 10. do neděle 12. ledna 2025 probíhá pod hlavičkou České ornitologické společnosti sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Podle organizátorů se do této aktivity může zapojit každý i bez předchozí zkušenosti nebo registrace.
Ve čtvrtek 9. ledna 2025 proběhla volba nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze na funkční období 2025–2029. Akademický senát fakulty zvolil v prvním kole tajného hlasování do této funkce současného proděkana pro vědu a výzkum doc. Ing. Hynka