Svátek má

Emílie
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

O víkendu se na celém světě bude sčítat vodní ptactvo. V Česku sčítání proběhne pod taktovkou vědců ČZU v Praze

Stovky českých ornitologů a tisíce dalších ve 143 zemích světa vyrazí o víkendu 14. a 15. ledna sčítat vodní ptáky na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží. Zapojí se tak do Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census), které probíhá již od roku 1966 jako celosvětově nejstarší a nejrozsáhlejší projekt tzv. občanské vědy (citizen science).

Projekt nyní přináší jedinečné informace o tom, kde jsou na našem území významná zimoviště vodních ptáků i informace o jednotlivých druzích prostřednictvím nových webových stránek www.waterbirdmonitoring.info. Sčítání v Česku organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.

Zimoviště vodních ptáků se v Evropě i u nás mění

Současné změny klimatu mění zažité zvyky vodních ptáků. Mění se místa, kde zimují i početnosti jednotlivých druhů. Mírné zimy jednotlivým druhům dovolují posunout svá evropská zimoviště severovýchodním směrem, chladné zimy je naopak nutí zimovat na jihozápadě kontinentu. Tyto změny vytvářejí nové výzvy pro výzkum i ochranu vodních ptáků. Ptáci pak mohou zimovat i mimo území, která jsou chráněná. Rychlé a intenzivní změny rozšíření jednotlivých druhů probíhají nejen v celoevropském měřítku, ale i uvnitř areálů rozšíření. Na našem území tak vzrůstá význam stojatých vod (přehrad, pískoven a zatopených lomů aj.) vytvořených člověkem v posledních desetiletích. Významným faktorem, který s těmito změnami souvisí, je potravní specializace jednotlivých druhů. „Na našem území narůstá početnost především býložravých a rybožravých druhů. Tyto změny jsme pozorovali i při loňském sčítání, zjistili jsme nebývalé rekordní počty hus běločelých, celkem více než 55 tisíc jedinců. Zimují u nás pravidelně od 90. let minulého století, kdy bylo centrum zimování na jižní Moravě. Jejich počty narůstají a stále častěji jsou zaznamenávány v různých regionech naší republiky. Letos můžeme také očekávat vyšší počty vzácnějších druhů potápivých kachen zimujících obvykle na pobřeží Baltského moře, které k nám přiletěly v chladných dnech v polovině prosince,“ říká Zuzana Musilová, koordinátorka sčítání v Česku.

Nové webové stránky poskytují informace o vodních ptácích a jejich zimovištích

Mezinárodní sčítání vodních ptáků se neobejde bez pomoci dobrovolníků. Více než 400 ornitologů v posledních letech sčítá vodní ptáky na více než 800 lokalitách na řekách, rybnících, přehradách i průmyslových vodách po celém našem území. Pro odbornou i laickou veřejnost jsou nyní výsledky Mezinárodního sčítání vodních ptáků v Česku dostupné na webových stránkách www.waterbirdmonitoring.info. Tento portál poskytuje informace o tom, které lokality aktuálně slouží jako významná zimoviště vodních ptáků na základě kritérií o početnosti a druhové diverzitě. Obsahuje také údaje o jednotlivých druzích, početnosti a jejích změnách, distribuci a druhové ochraně.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content