„Nejvíc si ceníme kvalitních podnikatelských projektů a týmů, které s námi zůstávají či se přidávají do našich řad a podnikatelské komunity. Za všechny jmenujme např. Spectoda, ReKáva, SensiQure a mnohé další. Pro ně zajišťujeme nejenom inkubační a akcelerační program na rozvoj jejich podnikatelských plánů, ale pořádáme i vzdělávací a motivační přednášky s předními českými podnikateli, mentory a institucemi. Naposledy to byla například motivační přednáška od Víta Kutnara, majitele a ředitele společnosti Stavebniny DEK, který to dotáhl do žebříčku 100 nejbohatších lidí v Česku a jehož firma má obrat 30 miliard korun,“ říká Klára Palasová, manažerka Point One ČZU.
Aby mohl Point One ČZU kvalitně a dlouhodobě fungovat, je potřeba zajistit zdroje na jeho provozování i mimo univerzitu. To se v loňském roce povedlo. Point One ČZU se zapojí do tří mezinárodních projektů, které s částečným financováním jeho služeb pomohou. Jedná se o projekt Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) pod názvem HIVE-HEI Innovation for Knowledge Intensive Entrepreneurship, dále projekt Green HExagon financovaný z iniciativy Erasmus+ a podporu pro mezinárodní spolupráci získal inkubátor i od EEA and Norway Grants. „To vše by samozřejmě nešlo bez podpory univerzity, a především prorektorky pro rozvoj a udržitelnost prof. Evy Vlkové, a také dalších lidí a institucí napříč ČZU. Všem moc děkujeme,“ dodává Klára Palasová.
Důležitou součástí aktivit inkubátoru je práce s byznysovými partnery, kteří podporují nejenom inkubátor samotný, ale také v něm působící společnosti. Již od roku 2015 spolupracuje Point One ČZU se společností AVE CZ – odpadové hospodářství, s. r. o., se kterou pořádá soutěže a exkurze. Společný cíl inkubátoru i partnera je důraz na ekologii a čistou budoucnost, což přináší pevný základ dlouhodobé a oboustranně prospěšné spolupráce.
Od začátku roku 2022 má inkubátor dalšího atraktivního partnera, a to společnost VAFO Praha, s. r. o., majitele a člena žebříčku 100 nejbohatších lidí v Česku Pavla Boušky, který na ČZU shodou okolností také studoval. Společnost se zaměřuje na výrobu a distribuci krmiv pro zvířata v zájmovém chovu a hraje přední roli na tomto trhu v evropském kontextu.
Inkubátor po třech letech také uspořádal veřejné představení podnikatelských projektů z ČZU – Pitchuj startup, jež se uskutečnilo 19. října v aule ČZU. V konkurenci šesti startupů získala hlavní cenu poroty i publika doktorandka FAPPZ Denisa Tichá se svým projektem Živý uhlík. Ten byl původně určen k léčbě jejího poníka, který trpěl trávicími potížemi, ale ukázalo se, že může dobře fungovat jako prevence a pomáhat zvířatům předcházet poruchám trávení.
„Vůbec jsem to nečekala a jsem nadšená, že se projekt líbil porotě i divákům. Nabilo mě to novou energií a potvrdila jsem si, že projekt má smysl a že mám do něj investovat svůj čas i úsilí. Věřím, že porotce ani diváky nezklamu a že se podaří pokračovat jak ve výzkumu, tak v distribuci Živého uhlíku i mezi chovatele,“ líčí své dojmy Denisa Tichá.
Druhé místo poroty získal projekt Rekáva, který se dlouhodobě věnuje využití kávové sedliny a nyní pilotuje projekt chytrých košů na tento recyklovatelný odpad. Na třetí místo vystoupala dvojice dívek s firmou Geobag (dříve V pytli), které chtějí přinášet na trh bezplastové stavební big bagy z čedičového vlákna. S novými plány se představilo oblíbené Kultivárium, s blahodárným čajem na duši zase Tom Chai. Diváci také zjistili, že bytové doplňky lze vytvářet svépomocí s využitím silikonu od firmy Hobe. Inspirativní byly nejen nápady začínajících podnikatelů, ale zejména atmosféra startupového večera, která možná přiměje i další studenty k následování jejich podnikatelské cesty.
Mgr. Ing. Petr Kopeček
Podnikatelský inkubátor ČZU oficiálně působí na univerzitě od roku 2015 a od svého založení pomohl zhruba osmdesáti projektům a firmám. Sídlí na kolejích EFG, kde vznikla tři moderní patra určená pro rozvoj začínajících podnikatelů především v oblastech udržitelnosti, ekologie, zemědělství nebo zpracování potravin. Inkubátor od listopadu 2019 vede a rozvíjí Klára Palasová.
Podobné články
Ateliérové práce studentů katedry zahradní a krajinářské architektury budou od úterý 21. ledna 2025 k vidění v přízemních prostorách budovy MCEV II České zemědělské univerzity v Praze. Výstavy zde dvakrát do roka spolu se svými studenty připravuje vedoucí této katedry
Ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze, Odborem přípravy území a rekultivací Severočeských dolů, a. s., a společností ČEZ Energetické produkty, s. r. o., proběhla v lokalitě Libouš výsadba lesních dřevin s využitím nově vyvinutých