Svátek má

Alice
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Rok 2022 v podnikatelském inkubátoru Point One: Skvělí partneři, mezinárodní projekty i nadějné inkubované společnosti

Rok 2022 byl pro Point One tak trochu přelomový. Inkubátoru se podařilo zapojit do tří mezinárodních projektů, získal nového významného partnera, udržel ty stávající, zaujal kvalitními podnikatelskými projekty, uspořádal přehlídku podnikatelských nápadů na ČZU Pitchuj startup a samozřejmě dál provozoval vzdělávací aktivity pro členy i širokou veřejnost.

„Nejvíc si ceníme kvalitních podnikatelských projektů a týmů, které s námi zůstávají či se přidávají do našich řad a podnikatelské komunity. Za všechny jmenujme např. Spectoda, ReKáva, SensiQure a mnohé další. Pro ně zajišťujeme nejenom inkubační a akcelerační program na rozvoj jejich podnikatelských plánů, ale pořádáme i vzdělávací a motivační přednášky s předními českými podnikateli, mentory a institucemi. Naposledy to byla například motivační přednáška od Víta Kutnara, majitele a ředitele společnosti Stavebniny DEK, který to dotáhl do žebříčku 100 nejbohatších lidí v Česku a jehož firma má obrat 30 miliard korun,“ říká Klára Palasová, manažerka Point One ČZU.

Aby mohl Point One ČZU kvalitně a dlouhodobě fungovat, je potřeba zajistit zdroje na jeho provozování i mimo univerzitu. To se v loňském roce povedlo. Point One ČZU se zapojí do tří mezinárodních projektů, které s částečným financováním jeho služeb pomohou. Jedná se o projekt Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) pod názvem HIVE-HEI Innovation for Knowledge Intensive Entrepreneurship, dále projekt Green HExagon financovaný z iniciativy Erasmus+ a podporu pro mezinárodní spolupráci získal inkubátor i od EEA and Norway Grants. „To vše by samozřejmě nešlo bez podpory univerzity, a především prorektorky pro rozvoj a udržitelnost prof. Evy Vlkové, a také dalších lidí a institucí napříč ČZU. Všem moc děkujeme,“ dodává Klára Palasová.

Důležitou součástí aktivit inkubátoru je práce s byznysovými partnery, kteří podporují nejenom inkubátor samotný, ale také v něm působící společnosti. Již od roku 2015 spolupracuje Point One ČZU se společností AVE CZ – odpadové hospodářství, s. r. o., se kterou pořádá soutěže a exkurze. Společný cíl inkubátoru i partnera je důraz na ekologii a čistou budoucnost, což přináší pevný základ dlouhodobé a oboustranně prospěšné spolupráce.

Od začátku roku 2022 má inkubátor dalšího atraktivního partnera, a to společnost VAFO Praha, s. r. o., majitele a člena žebříčku 100 nejbohatších lidí v Česku Pavla Boušky, který na ČZU shodou okolností také studoval. Společnost se zaměřuje na výrobu a distribuci krmiv pro zvířata v zájmovém chovu a hraje přední roli na tomto trhu v evropském kontextu.

Inkubátor po třech letech také uspořádal veřejné představení podnikatelských projektů z ČZU – Pitchuj startup, jež se uskutečnilo 19. října v aule ČZU. V konkurenci šesti startupů získala hlavní cenu poroty i publika doktorandka FAPPZ Denisa Tichá se svým projektem Živý uhlík. Ten byl původně určen k léčbě jejího poníka, který trpěl trávicími potížemi, ale ukázalo se, že může dobře fungovat jako prevence a pomáhat zvířatům předcházet poruchám trávení.

„Vůbec jsem to nečekala a jsem nadšená, že se projekt líbil porotě i divákům. Nabilo mě to novou energií a potvrdila jsem si, že projekt má smysl a že mám do něj investovat svůj čas i úsilí. Věřím, že porotce ani diváky nezklamu a že se podaří pokračovat jak ve výzkumu, tak v distribuci Živého uhlíku i mezi chovatele,“ líčí své dojmy Denisa Tichá.

Druhé místo poroty získal projekt Rekáva, který se dlouhodobě věnuje využití kávové sedliny a nyní pilotuje projekt chytrých košů na tento recyklovatelný odpad. Na třetí místo vystoupala dvojice dívek s firmou Geobag (dříve V pytli), které chtějí přinášet na trh bezplastové stavební big bagy z čedičového vlákna. S novými plány se představilo oblíbené Kultivárium, s blahodárným čajem na duši zase Tom Chai. Diváci také zjistili, že bytové doplňky lze vytvářet svépomocí s využitím silikonu od firmy Hobe. Inspirativní byly nejen nápady začínajících podnikatelů, ale zejména atmosféra startupového večera, která možná přiměje i další studenty k následování jejich podnikatelské cesty.

Mgr. Ing. Petr Kopeček 


Podnikatelský inkubátor ČZU oficiálně působí na univerzitě od roku 2015 a od svého založení pomohl zhruba osmdesáti projektům a firmám. Sídlí na kolejích EFG, kde vznikla tři moderní patra určená pro rozvoj začínajících podnikatelů především v oblastech udržitelnosti, ekologie, zemědělství nebo zpracování potravin. Inkubátor od listopadu 2019 vede a rozvíjí Klára Palasová.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content