Svátek má

Karina
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Open Access Week: Otevřená věda v Knihovně ČZU

V posledním říjnovém týdnu se v Knihovně ČZU konal Open Access Week, který má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu k vědeckým informacím.

Knihovna se zbarvila do oranžova, tradiční barvy otevřeného přístupu, a nabídla studentům a vědcům možnost se setkat, vyměnit si zkušenosti a dozvědět se spoustu nových informací. Letošní téma Open Access Weeku „Open for Climate Justice“ rezonovalo v několika přednáškách vědců z řad univerzity i mimo ni. Ve třech přednáškách byly představeny projekty, při nichž výzkumníci využívají otevřená data, sami svá data sdílejí a vnímají myšlenku otevřené vědy jako nedílnou součást vědeckého procesu.

První přednáška, „Citizen Science, aneb Praha hledá světlušky“ Ing. Martina Nováka, Ph.D. (katedra ekologie, FŽP), ukázala možnosti zapojení veřejnosti do výzkumu a potenciál, který s sebou tato cesta přináší. Druhá přednáška od kolegů Ing. Jana Komárka, Ph.D., a Ing. Tomáše Kloučka, Ph.D. (katedra prostorových věd, FŽP) s názvem „Cesta k Open Access“ představila nejen využití otevřených satelitních dat v boji proti šíření kůrovce, ale autoři se také podělili o své zkušenosti s otevřeným sdílením vědeckých dat, metodik a vědeckých výstupů. Poslední přednáška „Using Open Data from Remote Sensing for assessment of Ecosystem Health“ s Jakubem Zeleným z organizace Člověk v tísni se zaměřila na to, jaké informace je možné získat na základě snímků z veřejně dostupných databází a k jak překvapivým závěrům nás mohou analýzy s těmito daty přivést. Všechny přednášky byly nahrávány a jsou dostupné na YouTube kanálu Knihovny ČZU, stejně jako prezentace, které jsou volně dostupné v rámci institucionální komunity ČZU v repozitáři Zenodo.

Kromě přednášek se studenti a vědci také osobně setkali s Koordinátorkou Open Science na ČZU Kristýnou Zychovou a zástupkyněmi oddělení rozvoje a projektového řízení ČZU na neformální akci „Otevřeně o vědě“. Studenti se o Otevřené vědě dozvěděli často úplně poprvé, zúčastnili se soutěže a vědci měli příležitost zjistit, jakou podporu poskytuje Knihovna i oddělení rozvoje a projektového řízení ČZU v souvislosti s otevřenou vědou. V rámci akce došlo ke sdílení zajímavých zkušeností a pohledů na otevřenou vědu, a my za Knihovnu ČZU mockrát děkujeme všem, kteří se do akce zapojili.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content