Svátek má

Kateřina
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Prague Science Film Fest zná své vítěze

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest, který se konal od 10. do 13. října 2022 v kampusu České zemědělské univerzity v Praze, zná své vítěze. Snímky soutěžily celkem ve čtyřech kategoriích, předání cen proběhlo během závěrečného ceremoniálu v pražském kině Přítomnost.

Porotu mezinárodní soutěže složenou ze zástupců fakult a vedení ČZU nejvíce zaujal dokument Severní proud (The North Drift) v režii Steffena Kronese. Film porota označila za „svižný a inspirativní dokument, ve kterém je vysvětlena historie experimentu a příprava plánu celého projektu až ke konečné realizaci včetně okamžiku, kdy protagonisté dosáhli šťastně cíle cesty. Vážná témata jsou podána originální a srozumitelnou formou. Dokument dává možnost nahlédnout do postupů myšlení výzkumníků i do současných trendů v oblasti environmentálních věd“.

 Oceněný film zaujal kvalitním vizuálním zpracováním tématu

Ke stejnému rozhodnutí dospěla i studentská porota skládající se ze studenstva napříč fakultami ČZU, kterou film Severní proud zaujal svým kvalitním vizuálním zpracováním i tématem, které je podle poroty potřeba si neustále připomínat. „Pojetí filmu je tou nejlepší cestou, jak popularizovat vážná témata a globální problémy. Tento dokument je důkazem toho, že z naivní ambice nadšených lidí se může stát seriózní vědecká práce se silným přesahem do reality. Silný příběh snímku dokáže diváka vtáhnout do děje a dává prostor zamyslet se nad dalším řešením problému.“ Studentská porota se rozhodla udělit i čestné uznání, a to filmu Chybíš mi, Tvůj Marius (I Miss You, Marius). Uznání si snímek zasloužil za odvážný inovativní přístup k filmovému vyprávění a za reflexi vědecké metody a procesu vytváření lidského vědění.

V soutěžní sekci programu letošního PSFF bojovalo o titul třináct filmů z Francie, Spojeného království, Maďarska, Německa, Kanady, Dánska, Austrálie a Spojených států. V soutěži nechyběl ani zástupce z Česka. Celý seznam soutěžní třináctky najdete zde.

Pro programový tým byl soutěžní výběr obrovskou výzvou

Překvapil nás zájem filmařek a filmařů, stejně jako prestiž přihlášených děl. Snažili jsme se zdůraznit rozdílnost přístupu tvůrkyň a tvůrců, pestrost nabídnutých témat i leitmotiv tématu festivalu-krajiny. Mám radost z výsledného reliéfu soutěže, který nabídl snímky zavedených režisérů jako Francie napříč časem Michael Pitiota nebo debutové snímky nových talentů dokumentárního žánru jako Chybíš mi, Tvůj Marius Pétera Becze a After Nature Esther Elmholt. Filmy pokrývají širokou škálu vědních oborů a zdůrazňují mezioborovou spolupráci a srozumitelnost vědeckého poznání veřejnosti,“ řekl dramaturg Ondřej Kazík.

Rektor ČZU profesor Petr Sklenička udělil zvláštní ocenění českému dokumentárnímu filmu Budiž voda!, který je metaforou lidského snažení. „Jde o nepravděpodobné dobrodružství netradičních hrdinů, kteří svými činy jdou o krok napřed před společností čelící suchu.“

„Nejen vítězům, ale všem tvůrcům a celkově všem, kteří se na letošním festivalu podíleli, bych chtěl zejména poděkovat za jejich cennou činnost. Za to, že představují příběhy, témata a problematiku, které je potřeba řešit nebo se nad nimi alespoň zamyslet. Těší mě, že prostřednictvím filmového festivalu, tedy formou kulturního zážitku, dokážeme odhalovat aktuální celosvětová témata a také poukazovat na stav současné vědy. Právě těmito neformálními způsoby, a to nejen v oblasti vzdělávání, se věci často dají v tom správném smyslu do pohybu,“ řekl kvestor ČZU Jakub Kleindienst.

Vyvrcholením festivalu je cena Grand Prize

Cenu uděluje Prague Science Film Fest společně se svým partnerským festivalem Academia Film Olomouc. Uchází se o ni jak soutěžní třináctka festivalu, tak Mezinárodní soutěž letošního 57. ročníku AFO, který se na jaře konal v Olomouci. Porota složená z odbornic a odborníků z oblasti popularizace vědy a dokumentárního filmu udělila toto ocenění ve výši 10 tisíc amerických dolarů filmu Holgut. Cenu Grand Prize si režisérka filmu Liesbeth De Ceulaer zasloužila „za nápadité vyprávění příběhu o dospívání, vědeckém výzkumu a důkazech, domorodých legendách a silném kulturním dědictví, které přináší ucelený přístup k zapojení diváků do relevantních témat, jako je ztráta biologické rozmanitosti, tání v Arktidě a teorie o vymírání“. Porota doufá, že toto ocenění bude pro režisérku povzbuzením v jejím dalším úsilí o uplatnění tvůrčího hlasu v oblasti vědecké filmové tvorby.

Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011 pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s olomouckou univerzitou, na jejíž půdě se od roku 1966 koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc. Podrobné informace o festivalu na www.psff.cz.

Text: Martina Vysloužilová / foto: Matyáš Fritscher


VÝHERCI FESTIVALOVÝCH CEN

Cena studentské poroty                                                                                                Severní proud, Německo, 2021 / Režie: Steffen Krones

 Čestné uznání studentské poroty                                                                             Chybíš mi, tvůj Marius, Maďarsko, 2022 / Režie: Péter Becz

 Zvláštní ocenění rektora ČZU                                                                                    Budiž voda!, Česká republika, 2021 / Režie: Karel Žalud

Cena je spojena s finanční odměnou 25 000 českých korun.

 Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film                                    Severní proud, Německo, 2021 / Režie: Steffen Krones

Cena je spojena s finanční odměnou 5 000 amerických dolarů.

 GRAND PRIZE Prague Science Film Fest & Academia Film Olomouc        Holgut, Belgie, 2021 / Režie: Liesbeth De Ceulaer

Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 amerických dolarů

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content