„Ano, rozhodně může,“ odpovídá na palčivou otázku spoluorganizátor konference profesor Bohdan Lojka z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze a dodává: „Těší nás, že můžeme opět hostit konferenci Tropentag na půdě ČZU po dvouleté přestávce způsobené pandemií. V letošním roce chceme překlenout propast mezi zastánci globálního obchodu a ekologickými zemědělci. Náš výzkum ukázal, že je možné zavádět techniky respektující přírodu a zároveň zvyšovat výnosy zemědělců a snižovat jejich vstupy. Zde v Praze však chceme poskytnout platformu pro otevřenou diskusi, nové nápady a umožnění řešení výzev z různých úhlů pohledů.“
Debaty o problémech globální produkce potravin se polarizovaly, a to jak mezi vědci, tak mezi zemědělci, čímž se prohloubila propast mezi zastánci průmyslového zemědělství a globálního obchodu a zastánci místních potravinových systémů a ekologických přístupů zemědělství.
Konference Tropentag 2022 přinese přehled nejnovějších výsledků výzkumu, který se těmito výzvami zabývá z různých úhlů pohledu a s různými přístupy. Diskuse v rámci plenárních a tematických sekcí, komentované prohlídky posterů a workshopy nabídnou účastníkům nové koncepty, které posílí chápání potenciálu agroekologických přístupů udržet a obnovit úrodnost půdy, zachovat biologickou rozmanitost, přizpůsobit se změnám klimatu a pomoci nám čelit budoucím krizím spolu s řešením výzvy poskytnout globální populaci dostatek kvalitních potravin.
Konference nabídne panelové diskuse, workshopy a minifestival filmů představujících různé pohledy na pastevectví a využití dřevin v zemědělství. Pro účastníky budou k dispozic komentované prohlídky botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství. Tropentag 2022 v Praze na ČZU poskytne různorodý program pro každého.
Hlavní panelové diskusi nazvané „Dokáže agroekologické zemědělství uživit svět?“ bude předsedat Patrick Worms, poradce pro vědeckou politiku ICRAF, přední světové výzkumné instituce věnující se studiu využití dřevin. Vystoupí v následující panelisté:
– REBECCA DERO / drobný zemědělec Prolinnova – Keňa
– ELIZABETH MPOFU / Fórum drobných ekologických zemědělců v Zimbabwe
– LARISSA MIES BOMBARDI / docentka na univerzitě v São Paulu – Brazílie
– JACOBO ARANGO / environmentální biolog v CIAT Kolumbie
– JOSEF GARVI / zakladatel společnosti Sahara Sahel Foods – Niger
– PETR EHL / ICO ve společnosti Interlacto, Česká republika
Letos se na konferenci představí panafrické centrum Africa Rice, které se zaměřuje na výzkum rýže a budování kapacit zaměřené na zmírnění chudoby a snahu o dosažení potravinové a nutriční bezpečnosti.
Filmový minifestival bude věnován tématu pastevectví. Mezi hlavní lákadla patří Natural regeneration to develop a silvopastoral system in Brazil od Rogeria Mauricia nebo Forest Maker od Tonyho Rinauda, film zaměřený na pastevectví. Kompletní program naleznete zde: https://www.tropentag.de/conference/filmfestival.php
Konference se po dvouleté přestávce uskuteční opět naživo v kampusu ČZU. Přihlášeno je více než 850 účastníků z 68 zemí světa. Poprvé se konference konala v Německu v roce 1997. Záštitu nad konferencí Tropentag převzali Ministerstvo zemědělství ČR, ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula a rektor České zemědělské univerzity v Praze prof. Petr Sklenička.
Celý program naleznete zde: https://www.tropentag.de/conference/program.php.
Podobné články
Ateliérové práce studentů katedry zahradní a krajinářské architektury budou od úterý 21. ledna 2025 k vidění v přízemních prostorách budovy MCEV II České zemědělské univerzity v Praze. Výstavy zde dvakrát do roka spolu se svými studenty připravuje vedoucí této katedry
Ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze, Odborem přípravy území a rekultivací Severočeských dolů, a. s., a společností ČEZ Energetické produkty, s. r. o., proběhla v lokalitě Libouš výsadba lesních dřevin s využitím nově vyvinutých