Filozofie Arktického festivalu
Arktický festival je tradiční festival arktické a české kultury a vědy. Jeho hlavním cílem je prohlubování již existujících kontaktů mezi českými a arktickými umělci a vědci a navazování spolupráce mezi novými partnery. Odborná i laická veřejnost může díky Festivalu proniknout do výsledků práce českých a severských vědců v arktickém výzkumu a poznat společné česko-arktické kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě. Česká veřejnost může získat povědomí o arktických národech a vychutnat si jedinečnou kulturu z různých částí dalekého Severu. Veřejnost v Arktidě se naopak může seznámit s kulturou českou. Festival se zkrátka snaží ukázat, jak kultura dokáže vyvolat zájem médií o vědecký výzkum v Arktidě, jak lze vědu přiblížit neodbornému publiku i jak může zájem veřejnosti ovlivnit přístup zúčastněných stran k poskytování a zvyšování finančních prostředků na další vědecký výzkum. A naopak – vědecká obec svojí dlouholetou přítomností v Arktidě, množstvím osobních kontaktů a svou prestiží otevírá dveře hudebním, výtvarným a dalším kulturním projektům, které by se jinak do těchto míst nedostaly, a ani arktická kultura by v Česku neměla tak snadnou cestu. Jde tedy o vzájemně užitečnou symbiózu.
Historie Arktického festivalu
Doma na Špicberkách 2018
U příležitosti 100. výročí vzniku Československa, 25. výročí vzniku České republiky a 10. výročí zahájení pravidelných výzkumných pobytů českých vědců na norském souostroví Svalbard proběhl ve dnech 21. srpna až 13. září 2018 ve svalbardském správním středisku Longyearbyen a v opuštěném hornickém městečku Pyramida, dříve spravovaném ruským trustem Arktikugol, kulturně-vědecký festival DOMA NA ŠPICBERKÁCH 2018, nazvaný podle kulturního středobodu celé akce – koncertu avantgardní punk-rockové kapely Už jsme doma (UJD) a vydání jejího nového CD. Projekt s podtitulem Dny české kultury a vědy se uskutečnil díky finanční podpoře sponzora Luďka Volfa a spolupráci organizátorů Zdeňka Lyčky a Miroslava Waneka s českou arktickou výzkumnou „Stanicí Josefa Svobody“ na Svalbardu a svalbardskými partnery.
Arktický festival 2019
Od listopadu 2019 do ledna 2020 proběhlo v České republice (Praha, České Budějovice, Teplice a Plzeň) reciproční pokračování kulturně-vědeckého projektu Doma na Špicberkách 2018 pod názvem ARKTICKÝ FESTIVAL 2019 / Dny arktické a české kultury a vědy. Hlavním cílem Festivalu bylo navázat na akci z roku 2018, prohloubit získané kontakty a zahájit spolupráci mezi novými partnery. Česká veřejnost se seznámila s výsledky severských a českých vědců v arktickém výzkumu, s kulturou a historií arktických národů a se společnými česko-arktickými kulturními a vědeckými aktivitami v Česku a v Arktidě. Kromě představení klíčových bodů projektu Doma na Špicberkách 2018 se české odborné publikum, veřejnost a všichni zájemci v Česku mohli seznámit s arktickou kulturou ze Svalbardu, Laponska, Grónska, Norska a Dánska. ARKTICKÝ FESTIVAL 2019 uspořádalo Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (CPE) ve spolupráci s Univerzitním centrem na Svalbardu (UNIS) a za finanční podpory Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Dalšími mezinárodními spolupracujícími partnery byly Velvyslanectví Norska, Kanady, Dánska a Finska v Praze, Norský polární institut a Institut Fridtjofa Nansena.
Arktický festival 2020–21
ARKTICKÝ FESTIVAL 2020–21 probíhal v šesti městech České republiky (Ústí nad Labem, Teplice, Praha, České Budějovice, Hradec Králové a Dačice) a online od 6. prosince 2020 do 31. prosince 2021; jeho extrémně dlouhé trvání bylo zapříčiněno koronavirovou pandemií. Festival byl výsledkem spolupráce Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Norského polárního institutu v Tromsø za finanční podpory Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Na realizaci festivalového programu se podílely také následující instituce: Institut Julia von Payera v Ústí nad Labem, kapela Už jsme doma, Muzeum města Ústí nad Labem, Regionální muzeum v Teplicích, Městské muzeum a galerie Dačice, Palác Akropolis v Praze, Geofyzikální ústav Akademie věd ČR, Galerie Jaroslava Fragnera, Karlova univerzita v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Masarykova univerzita v Brně, Ostravská univerzita, Skandinávský dům, Komorní kino Evald, Veřejný sál Hraničář v Ústí nad Labem, nakladatelství Dauphin a Portál, časopisy A2, Plav a Geografické rozhledy, sauna a osvěžovna NUUK v Hradci Králové, Velvyslanectví Norska, Kanady, Velké Británie a Dánska v Praze, Honorární konzulát Islandu v Praze a další.
Program Arktického festivalu 2022
Program AF 2022 se již tradičně skládá z vědecko-kulturní konference, filmového festivalu a kulturního programu (výstavy, koncerty, performance aj.). Podrobná informace je na webových stránkách Festivalu www.arktickyfestival.cz. Byla vytvořena FB stránka Festivalu, na které budou pozvánky na jednotlivé události: https://www.facebook.com/arktickyfestival.
Úvodní část vědecko-kulturní konference se uskuteční ve čtvrtek 15. září v ústředí Mezinárodního výboru pro arktickou vědu (IASC) v Akureyri na severu Islandu za účasti dvou přednášejících – Josefa Elstera (Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích) a Zdeňka Lyčky (Ministerstvo zahraničních věcí). Hlavní část konference proběhne v pátek 16. září v prostorách Islandské zemědělské univerzity v Reykjavíku (AUI) za účasti 11 přednášejících – Ragnheiður I. Þórarinsdóttir (AUI), Pavly Dagsson-Waldhauserové (AUI/ČZU), Haralda Ólafssona (Islandská univerzita a Islandský meteorologický úřad, Reykjavík), Marii Sand (CICERO, Oslo), Ásdís Evy Hannesdóttir (Severská společnost, Reykjavík), Michaela Komárka a Vladislava Chrastného (ČZU), Josefa Elstera (CPE), Gerlis Fugmann (IASC, Akureyri), Radima Procházky (FAMU) a Zdeňka Lyčky (MZV).
Arktický filmový festival se uskuteční od pátku 16. září do neděle 18. září v reykjavickém kině Bíó Paradís. Zahájí jej islandský fotograf a režisér Ragnar Axelsson (RAX) svým filmem „Poslední dny Arktidy“ (DE/IS 2011, 90 min.), oceněným mj. islandskými filmovými a televizními cenami v kategoriích „Nejlepší dokument“ a „Nejlepší původní dílo“. V sobotním dopoledním bloku se představí filmy „Medvědí ostrovy“ (CZ 2010, 62 min.) režiséra Martina Ryšavého a „Čeští vědci v tající Arktidě“ (CZ 2021, 52 min.) režiséra Zdeňka Zvonka. V nedělním bloku budou promítnuty filmy „Mediated Motion in the Lava Field / Artscape Iceland“ (CZ 2017, 28 min.) režisérů Jiřího Straky a Dana Merty, „Arktida“ (NO 2019, 23 min.) svalbardského režiséra Bjørna Anderse Nymoena, filmové klipy institutu CICERO s názvem „A little bit of everything we do“ (NO, 32 min.) režiséra Amunda Aasbrenna a výběr krátkých filmů 7 islandských absolventů FAMU (IS/CZ, 110 min.) – Grímura Hákonarsona, Ívara Erika Yeomana, Elísabet Elmy Guðrúnardóttir, Haukura Hallssona, Heimira Gestura Valdimarssona, Eydís Eir Brynju-Björnsdóttir a Sigurða Möllera Sívertsena. Arktický filmový festival bude zakončen filmem „Amundsen“ (NO/SE/CZ 2019, 125 min.) norského režiséra Espena Sandberga.
Kulturní program bude zahájen ve čtvrtek 15. září punk-rockovým koncertem islandské kapely Gróa a české kapely Už jsme doma (UJD) v reykjavickém hudebním klubu Gaukurinn. V pátek 16. září proběhne v AUI vernisáž výstavy „Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ a v kavárně 12 Tónar vernisáž výstavy „Pes s drdolem – grónské pohádky a pověsti / Ilustrace Martina Velíška“. Obě výstavy budou k vidění do 30. září 2022. Hlavní festivalový kulturní program se uskuteční v sobotu 17. září v reykjavickém divadle Iðnó: na dopolední promítání pro děti naváže polední vernisáž výstavy „Expedice na severní pól / Ilustrace Julia Payera“ a promítnutí filmu „Plavba kolem ostrova Jan Mayen“ (CZ 2010, 22 min.) režiséra a lodního kapitána Jiřího Zindulky. Odpolední programový blok vyplní performance Petra Nikla, koncert islandské mezzosopranistky Arnheiður Eiríksdóttir v doprovodu Ahmada Hedara, performance islandské umělkyně Marii Rún Þrándardóttir, kytarový koncert islandského umělce Svavara Knútura a klavírní koncert Paula Lydona, amerického umělce žijícího na Islandu. Kulturní program v divadle Iðnó vyvrcholí večerním punk-rockovým koncertem islandské kapely Gróa, norské kapely Skov a UJD.
Arktický festival je mediálním partnerem výstavy „nordic arctic / Udržitelná architektura za polárním kruhem“, kterou pořádá Galerie Jaroslava Fragnera od 8. září do 30. října 2022. Srdečně zveme na úvodní debatu s autory Jiřím Havranem, Martinem Fojtkem a Danem Mertou v GJF (Betlémské nám. 5a, Praha 1, www.gjf.cz) ve čtvrtek 8. září v 18 hod. a následnou vernisáž (od 19 hod.)
Zdeněk Lyčka,
zakladatel Arktického festivalu a spoluorganizátor všech jeho dosavadních ročníků
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a