Slavnostní promoce po padesáti letech byly důstojným startem svátečního dne, během kterého mohli někdejší absolventi a absolventky navštívit také své mateřské fakulty, které před 70 lety začaly vyučovat v samostatném areálu v Praze Suchdole. Byly to Provozně ekonomická fakulta, Technická fakulta (někdejší Mechanizační) a Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (někdejší Agronomická).
„S věkem získáváme správné znalosti, jak dále postupovat. Škoda tedy jen, že zde nesedí více současných studentů a studentek. Možná by od vás načerpali zkušenosti, které by jim umožnily přinést onen unikající svět plný anomií zpět pod naši kontrolu. Takže, oslaďme si kávu o trochu víc, pusťme žal zadními vrátky a na jaře si zase spočítejme vrásky. Ale hlavně, nekloňme hlavy níž, protože pak nebudeme jenom na kolenou, ale, jak zní poslední slova písně Karla Kryla Pasážová revolta, mohli bychom opět rýt držkou v zemi. Vy jste to ale nedělali, tak jste zvládali anomie, a to je poselství, které stále ještě šíříte. A za to vám děkuji. To vás naučila tato vysoká škola, tato univerzita. A za to poděkujme zase jí,“ pronesl k absolventům v originální řeči obohacené o bonmoty a nejrůznější paralely prorektor pro mezinárodní vztahy a první prorektor prof. Michal Lošťák a dodal: „Všem, kteří zde působili, ale i těm, kteří po absolvování zamířili jinam, bych rád poděkoval za to, že svými aktivitami výrazně přispěli k rozvoji naší alma mater. To, kde se nacházíme dnes, je i vaše zásluha. Děkuji vám za váš přínos k rozvoji naší univerzity, která má dnes již ne tři, jako ve vaší době, ale šest fakult. A k tomu jeden institut.“
„Specifikem letošních Zlatých promocí bylo dorovnání skluzu, který zavinila pandemie covidu-19. Zlaté promoce tedy poprvé, a doufejme že naposledy, proběhly pro dva ročníky současně. Mohli jsme na nich znovu přivítat i příbuzné a blízké zlatých absolventek a absolventů, kteří v naplněné aule sledovali slavnostní akt z balkonu. Opět jsme všichni zažili specifickou až dojemnou atmosféru promocí po padesáti letech, které jsou pro naši univerzitu samozřejmým poděkováním všem absolventkám a absolventům. Za to, že po celou svoji kariéru nesli značku ČZU a dokazovali, že jejich alma mater je adekvátně připravila pro život,“ říká Marek Šedivý, který na ČZU zodpovídá za budování vztahů s absolventy.
„Jsme na místě, kde před 55 lety začala vznikat přátelství, která přetrvala nejen studentská léta, ale vydržela až dodnes. Můžeme říct, že se tady setkáváme se spolužáky a přáteli ve velice vlídné a hezké atmosféře. Za to musím univerzitě a jejímu vedení poděkovat,“ řekl zástupce zlatých absolventů Ing. Josef Rous, CSc. „Děkuji také všem za to, jak nádherně univerzita vykvetla, v jakém parku dnes sídlí. Za ta léta vznikl areál, který si nezadá s žádnou univerzitou v Evropě, a troufám si říct, že ani na světě.“
Posílit své vzpomínky a znovu zažít atmosféru univerzitního kampusu mohli zlaté absolventky a zlatí absolventi i díky navazující Zahradní slavnosti ČZU. Ta se již popáté konala pro širokou veřejnost, absolventy univerzity, její zaměstnance, studenty a příznivce. Zahradní slavnost ČZU zahájil ve 14:00 rektor ČZU prof. Petr Sklenička. Úvodní slovo pronesli také děkani Technické fakulty Jiří Mašek, Fakulty agrobiologie, přírodních a potravinových zdrojů prof. Josef Soukup, Provozně ekonomické fakulty Tomáš Šubrt a garantka Univerzity třetího věku a zástupkyně Institutu vzdělávání a poradenství Kateřina Tomšíková. Pak již následoval bohatý kulturně zábavní program, kterým přítomné provedli absolventka ČZU a současná tisková mluvčí univerzity Karla Mráčková a její kolega a stávající student Fakulty životního prostředí Petr Sovič. „Nesmírně nás těší účast našich absolventů na Zlatých promocích. Svědčí o tom, že se hlásí ke své alma mater, mají zájem o dění na naší univerzitě a sledují změny, kterými prošla. Jsme také hrdi na to, že reprezentují Českou zemědělskou univerzitu ve společnosti a posilují její dobré jméno,“ připomíná Karla Mráčková.
Během odpoledne pak na pódiu v centrální části kampusu vystoupili orchestr Petr Sovič & Golden Big Band Prague, Circus Ponorka a Viktor Dyk se skupinou WAW.
Zahradní slavnost nabídla pestrý program i díky přispění jednotlivých fakult. Ty pro návštěvníky připravily například prohlídku Libosadu, návštěvu botanické zahrady nebo tropického a subtropického skleníku s komentovanými prohlídkami. Zájemci si mohli prohlédnout laboratoře na Fakultě tropického zemědělství či navštívit stánek zdejšího studentského spolku Be Fair s informacemi o fairtrade přístupu. V Knihovně ČZU byla k vidění zajímavá výstava k 20. výročí otevření její budovy. Další výstavu v aule ČZU na téma Cíle udržitelného rozvoje OSN zapůjčil univerzitě její partner společnost MONETA Money Bank, s nímž ČZU vytváří v lokalitě Amálie na Rakovnicku Chytrou krajinu. A v budově Fakulty životního prostředí bylo možné zhlédnout unikátní výstavu Plužiny nebo navštívit její zelenou střechu s překrásným výhledem. Poprvé v historii byla zpřístupněna zasedací místnost ČZU v 7. patře Rektorátu s výhledem na Prahu. V tomto sále svá jednání nejčastěji vedou rektor a kvestor univerzity. Na Technické fakultě se velkému zájmu těšila prohlídka pivovaru, kde se vaří „studentské pivo“ Suchdolský Jeník. Svými prostory se pochlubila i Fakulta lesnická a dřevařská.
Nejen pro ukrajinské uprchlíky, kteří stále žijí na kolejích v areálu ČZU, si speciální emotivní představení nazvané Cesta domů připravil čtrnáctičlenný ansámbl složený pouze z ukrajinských umělců.
Zahradní slavnost nabídla i tradiční tržiště s produkty ČZU, jejích absolventů a partnerů. „Jsem velice vděčna svým kolegyním a kolegům napříč celou univerzitou za skvělou přípravu Zlatých promocí a Zahradní slavnosti. Zorganizovat tak široku nabídku zábavy, poznání i jisté formy vzdělávání v jednom nebylo jednoduché. Věřím, že naši návštěvníci od nejmenších až po nejstarší si tuto červnovou sobotu užili, a děkuji za báječnou atmosféru, kterou v našem kampusu pomohli vytvořit,“ dodává Karla Mráčková.
Text: Karla Mráčková / Marek Šedivý
Foto: Petr Zmek
Podobné články
Nejnovější hodnocení žebříčku UI GreenMetric potvrzuje prvenství České zemědělské univerzity v udržitelnosti mezi zúčastněnými domácími vysokými školami a úctyhodné 31. místo v celosvětovém měřítku, kde prvenství stabilně patří nizozemské Wageningen University & Research. Oproti roku 2023 si tak Česká zemědělská
Výroční setkání Akademické obce ČZU v Praze bývá příležitostí k rekapitulaci uplynulého roku a k ohlédnutí za vším, co se v onom roce podařilo více a co případně méně. Letos se akademici sešli v aule ve středu 18. prosince 2024