V rámci projektu Výzkum a vývoj produkce léčivých hub v ČR a jejich inovativní aplikace ve funkčních potravinách řeší katedra zahradnictví a katedra kvality a bezpečnosti potravin FAPPZ spolu s VŠCHT v Praze problematiku obsahových látek léčivých hub. Jedním z cílů projektu je dosáhnout suplementací stopových prvků do substrátů zvýšeného obsahu selenu a zinku v plodnicích hlívy a lesklokorky tak, aby se dala v doplňcích stravy zajistit jejich optimální denní dávka. Pro experimentální práci se v roce 2020 podařilo zajistit 10 druhů léčivé houby Ganoderma (lesklokorka), která obsahuje řadu zajímavých látek a patří mezi významné léčivé houby. Ve skleníku katedry agroenvironmentální chemie a výživy rostlin se podařilo zajistit vhodné pěstitelské podmínky k získání plodnic řady těchto subtropických druhů lesklokorek. Nízkomolekulární a vysokomolekulární produkty získané z plodnic léčivých hub budou analyzovány a využity ke studiu antioxidační aktivity a působení na komponenty imunitního systému.
Ing. Ivan Jablonský, CSc.
Podobné články
Docent Lukáš Trakal z katedry geoenvironmentálních věd Fakulty životního prostředí ČZU v Praze převzal 24. listopadu 2024 prestižní ocenění Česká hlava – Cena Ministra životního prostředí.
Výsledky vyhlásili 22. listopadu 2024 zástupci ústavu Česká hlava PROJEKT, který pomáhá vědcům a
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří pořádaný ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj byl spojen s komentovanými prohlídkami a