Svátek má

Kateřina
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nová továrna na kešu s certifikací BIO a FairTrade zaměstná až 200 Keňanů

Již čtvrtým rokem se vědci z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze účastní projektu, který má napomoci obnově produkce ořechů kešu v Keni. Skrze své aktivity přispívají ke snížení migrace z pobřežních oblastí východní Keni, potýkajících se dlouhodobě se sociální, ekonomickou a politickou nestabilitou. Zároveň pomáhají posílit pozic venkovských žen.

Koronavirová pandemie znemožnila expertům přítomnost v terénu, a tak byl projekt prodloužen do února 2022. Odborníci z ČZU zaškolili místní farmáře v pěstování a produkci oříšků kešu a zároveň jim poskytovali poradenství a expertízu v oblasti Fair Trade certifikace. Ta umožní zvýšení kvality produkce i výnosu, rozvoj hodnotového řetězce či posílení postavení žen. Kromě poradenství a evaluace nabídl projekt i možnost výzkumu v terénu dvěma studentům pro jejich bakalářskou a disertační práci. Akademickou část projektu završilo podepsání memoranda o spolupráci se dvěma univerzitami: The Co-operative University of Kenya se sídlem v Nairobi, která se zabývá rozvojem venkova skrze družstevnictví a kolektivní podnikání, a Pwani University z Kilifi, s níž FTZ spolupracuje v oblasti pěstování kešu a rozvoje poradenství.

Pěstování kešu (ledvinovník západní – Anacardium occidentale) patří mezi tzv. cash crop, plodiny, které farmáři pěstují primárně za účelem zisku. Strom kešu začíná plodit po třech letech a v plné produkci lze sklidit průměrně 30 kg ořechů (ve skořápce). Většina drobných zemědělců stromy vlastní, jsou však staré a dlouhodobě neudržované, takže se jejich sezonní výnos pohybuje kolem dvou až tří kilogramů. Toho využívají zprostředkovatelé, kteří do vesnic přicházejí s pevnou výkupní cenou a nedávají farmářům a farmářkám prostor pro jakékoliv vyjednávání. Příjem domácnosti z kešu byl tedy velmi nízký a nemotivoval farmáře a farmářky usilovat o zlepšení. Stávající situace pak demotivovala mladé lidi, kteří neviděli v zemědělství svoji budoucnost a region opouštěli s nadějí lepšího života ve městech.

Projekt se snaží tyto skutečnosti reflektovat a podporuje farmáře a farmářky ve všech článcích hodnotového řetězce kešu – od produkce přes marketing a zpracování až po export. Zpracování je realizováno v nově vybudované lokální továrně, která poskytne 200 pracovních míst zejména pro mladé lidi. Certifikací BIO a Fair Trade produkce se zvýší přidaná hodnota a zlepší přístup těchto oříšků kešu na světový trh. Projektové aktivity se zároveň zaměřily i na posílení pozice venkovských žen a dívek, které mají omezený přístup k úrodné půdě, a to i přes legislativní změnu, kterou Keňa v roce 2010 uzákonila a umožnila tak ženám vlastnictví půdy.

Jana Mazancová / Jiří Hejkrlík

Foto: Jiří Hejkrlík

 

Projekt „Enahancement of livelihoods in the Kenyan Coastal Region by supporting Organic a Fairtrade certification of smallholder cashew farmers“

Partneři projektu: Slovak Agency for International Development Cooperation (SAIDC), Ten Senses Africa (TSA), Fairtrade Czech Republic and Slovakia (FTCS), Fairtrade Poland (FTPL), Warsaw University of Life Sciences (WULF), Association of Conscious Consumers (ACC), National Agriculture Research and Innovation Centre (NAIK), Kenya Organic Agriculture Network (KOAN), a Kenya Agricultural and Livestock Research Organization (KALRO).

Financování: V4 a EU Svěřenecký fond pro Afriku

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content