Konferenci zahájí prorektorka pro rozvoj a udržitelnost ČZU profesorka Eva Vlková. V úvodním bloku přednášek na téma „Od jednotlivce k systému: Jak vytvářet skutečně udržitelné projekty“ vystoupí osobnosti spojené s udržitelnými trendy. Své zkušenosti představí Soňa Klepek Jonášová, která v Česku posouvá principy cirkulární ekonomiky a udržitelnosti do firem i veřejných institucí a v roce 2015 zde založila Institut Cirkulární Ekonomiky. Miroslav Punčochář přiblíží, jak Augiášův chlév mění přístup k odpadu ve firmách a na kulturních akcích, a Radka Hájková ukáže, jak mohou být reklama, knihy i festivalový provoz nejen udržitelné a ekologické, ale i efektivní. Z interních hostů přijal pozvání tajemník Katedry tělesné výchovy Petr Diviš, který představí úspěšný projekt České zemědělské univerzity z oblasti udržitelnosti.
Jak se rodí změna? To je základní otázka, která by měla inspirovat účastníky panelové diskuse. Každá změna totiž začíná u jednotlivce. Jak ale přerůst osobní snahu o udržitelnost v širší proměnu prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme a podnikáme? Podíváme se na to, jak osobní odhodlání může vést k systémovým inovacím – od domácnosti a školy přes kanceláře a festivaly až po podnikání a změnu celých průmyslových odvětví.
Na CSR konferenci nesmějí chybět příklady dobré praxe a ze všech, které se v poslední době v oblasti cirkulární ekonomiky realizovaly na ČZU, je jeden opravdu výjimečný. O tom, jak si díky nové technologii poradili s výměnou vody v bazénu ČZU, poreferuje tajemník Katedry tělesné výchovy Petr Diviš. Odpověď na otázku „20 000 litrů denně do kanálu…?” zní samozřejmě NE.
Posláním CSR konference, kterou pravidelně pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze, je inspirovat, sdílet zkušenosti a příklady dobré praxe a šířit informace směřující k plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN. „To znamená snižovat dopady našeho konání, které velmi často – a z krátkodobého hlediska délky našeho života nevratně – poškozují naše životní prostředí a mají negativní vliv na náš život. Snažíme se, aby si na přednáškách našel své laik i odborník, aby témata oslovila jednotlivce i organizace a motivovala k změně přístupu,“ vysvětluje koncepci CSR konferencí prorektorka ČZU Eva Vlková.
Lenka Prokopová
Podobné články
Vítězem druhého ročníku jamkovky univerzitních smíšených týmů UNI 2025 MATCH PLAY se stal tým České zemědělské univerzity v Praze. Zatímco vloni na premiérovém ročníku triumfoval tým Univerzity Karlovy, nyní se musel spokojit až s třetím místem.
Tři děkanové, devět docentů a více na šedesát čerstvých nositelů titulu Ph.D. rozšířilo řady akademické obce České zemědělské univerzity v Praze. Jejich slavnostní inaugurace se odehrála v pondělí 28. dubna 2025 na jarním zasedání Vědecké rady v Aule ČZU.