Svátek má

Hugo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Udržitelné trendy v univerzitních podnicích: Lesy ČZU topí dřevní štěpkou z vlastních zdrojů

Kotle na biomasu jsou ideálním řešením pro dřevozpracující firmy, protože mohou recyklovat přebytky vzniklé ve výrobním procesu. K tomuto řešení nyní přistoupili i v univerzitním podniku Lesy ČZU v Kostelci nad Černými lesy. Na stávající topný systém napojili kotle na dřevní štěpku, která vzniká jako odpad při zpracování dřeva v tomto podniku. O podrobnosti jsme požádali Ing. Annu Beníčkovou, specialistku Lesů ČZU pro správu majetku a staveb.

Co bylo pro vás inspirací a co se dělo od prvního nápadu až po jeho realizaci?  

Jde o dlouhodobý záměr, který se však již několikrát nepodařilo uskutečnit. Hlavním důvodem pro zavedení tohoto způsobu vytápění byla jeho ekonomická efektivnost a pozitivní vliv na životní prostředí. Na základě podnětu pana rektora jsme v roce 2023 navštívili zámek v Boskovicích a inspirovali se zde konkrétním moderním příkladem vytápění. Každý zámek má jakožto památkově chráněný objekt svá specifika, a právě praktická ukázka funkčního systému nás přesvědčila, abychom se do toho pustili.

Jaké jsou hlavní přínosy tohoto způsobu vytápění?

Kotle na štěpku mají velké množství benefitů, které je činí atraktivními nejen pro domácnosti, ale i pro firmy a průmyslové podniky. Mezi hlavní přínosy patří nízké náklady na vstupní surovinu. Dřevo a dřevní štěpka jsou výrazně levnější než pevná paliva a současně využíváme regionální surovinu z vlastních zdrojů. Dále je to vysoká účinnost spalování a nízké provozní náklady, možnost zpracování dřevních zbytků přímo z lesa nebo i následně z dřevařské výroby, snížení závislosti na externích zdrojích, z čehož plyne energetická nezávislost. Další výhodou je zvýšení hodnoty nemovitosti – využití „zelené“ technologie a zvýšení efektivity vytápění. A v neposlední řadě možnost dlouhodobé úspory nákladů a vysoká životnost kotlů.

Budete tedy topit štěpkou, která vzniká při zpracování dřeva přímo ve vašem podniku. Co se s tímto odpadem dělo dříve a čím jste topili?

V současnosti je štěpka obchodována v rámci trhu s energetickou biomasou. Dříve jsme k vytápění využívali technologii spalující lehký topný olej vybudovanou v sedmdesátých letech.

Bude se tímto způsobem vytápět celý zámecký komplex?

Přesně tak. V rámci stávajícího projektu byly nainstalovány dva kotle na dřevní štěpku o celkovém výkonu 660 kW, každý z nich o výkonu 330 kW, a byla provedena příprava na případné napojení třetího kotle. Teplo je do zámecké budovy přiváděno nově vybudovaným teplovodem, který se v budově zámku napojuje na stávající rozvody. V rámci ekonomické efektivnosti investice byl v maximální míře zachován stávající topný systém. Vytápěn je zámek a předzámčí, veškeré ubytovací kapacity, penzion Savojských a Smiřických, budova laboratoří a areál střediska Mechanizačních dílen, kam byla nová kotelna umístěna. Skutečnost, že se nachází mimo areál zámku, nám umožní efektivní logistiku štěpky.

Spalováním štěpky, která vzniká při procesu zpracování vašeho dřeva, ušetříte finance, ale především životní prostředí. Jak jste na tom s uhlíkovou stopou v Kostelci obecně a jak k jejímu snižování přispěje tato nová ekologická forma vytápění?

V současné době, kdy se stále více zaměřujeme na ochranu životního prostředí a snižování uhlíkové stopy, jsme zvažovali různé zdroje energie. Spalování sušené štěpky se ukazuje jako mnohem ekologičtější alternativa k lehkému topnému oleji využívanému dosud. Štěpka získaná z biomasy představuje obnovitelný zdroj energie, navíc z místních kosteleckých lesů. Její spalování je považováno za uhlíkově neutrální proces, jelikož množství CO2 uvolněné při spalování se rovná množství CO2, které stromy absorbovaly během svého růstu. Díky své obnovitelnosti, nižším emisím škodlivých látek a neutrální bilanci CO2 se štěpka jeví jako ideální palivo pro subjekty pracující se snížením dopadu na životní prostředí. Realizace kotlů na biomasu posílila pozitivní bilanci CO2 v podniku Lesy ČZU v duchu celouniverzitních trendů udržitelné budoucnosti.

Můžete popsat, jak proces spalování v těchto kotlích funguje?

Spalovací proces v kotli na štěpku probíhá v několika fázích, které zahrnují přípravu paliva, samotné spalování a následné odstraňování popela. Provoz je plně automatický (obdobně jako například u plynového kotle) a dálkově ovladatelný. Jakmile se naplní sklad palivem, kotel si odebírá potřebné množství již samostatně a dochází k jeho spalování, které si kotel řídí automaticky dle požadavků nastavených uživatelem. Vzniklý popílek se kumuluje v popelníku a je třeba jej jednou za čas vysypat. Teplo generované během spalování se využívá k ohřevu vody v topném systému, případně k ohřevu TUV. Kotel si sám reguluje výkon podle potřeby, což zvyšuje flexibilitu a efektivitu celého systému.

Česká zemědělská univerzita se v žebříčcích udržitelnosti pohybuje na předních pozicích. K tomu přispívají i ekologické provozy jejích podniků. Pokud jde o Lesy ČZU, jaké další udržitelné trendy bychom mohli zmínit?

Spravujeme lesy v majetku univerzity a jsme držitelem certifikátu trvale udržitelného hospodaření PEFC. V současné době také intenzivně pracujeme na získání certifikátu FSC. V blízké době plánujeme obnovu tepelných zdrojů i v dalších střediscích, aktuálně ve středisku Dřevařské výroby a ve středisku Okrasných a lesních školek. Ve středisku Dřevařské výroby také plánujeme instalaci fotovoltaických panelů a jejich následné rozšíření na další objekty. Velkým projektem, který je v tuto chvíli ve fázi studie, je vybudování multifunkčního objektu environmentálního centra v areálu Truba v Kostelci nad Černými lesy.

Na přípravě rozhovoru se podílel tým zaměstnanců Lesů ČZU

Foto: Jakub Janda

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content