Svátek má

Petr
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Právní okénko Živé univerzity: Kdo je to oznamovatel a jak je chráněn

Již téměř půldruhého roku platí v České republice zákon číslo 171/ 2023 Sb., o ochraně oznamovatelů. Konkrétní podoba jeho obsahu však většině zaměstnanců firem příliš známa není. V českém prostředí jsou navíc oznamování i osoba oznamovatele nezřídka vnímány poměrně pokřiveně. Proto přinášíme podrobnější informace.

Zákon je reakcí na evropskou směrnici o ochraně osob z roku 2019, kterou převádí do českého práva. Jeho hlavním smyslem je chránit oznamovatele protiprávního jednání na pracovišti – tzv. whisteblowery – před odvetnými opatřeními ze strany zaměstnavatelů. Oznamovatelem může být každá fyzická osoba, která se na svém pracovišti setká s možným protiprávním jednáním a rozhodne se jej nahlásit. Oznamovatelem nemusí být pouze zaměstnanec, ale také osoba samostatně výdělečně činná, stážista či člen statutárního orgánu právnické osoby. Podstatné je, že oznamovatel pro subjekt, u něhož k protiprávnímu jednání došlo nebo má dojít, v současnosti nebo v minulosti vykonával práci či jinou obdobnou činnost. V této souvislosti je důležité vědět, že zákon neposkytuje ochranu anonymním oznamovatelům.

Zákon ve své platné podobě nechrání oznamovatele jakéhokoliv protiprávního jednání, týká se to pouze omezeného okruhu nejzávažnějších jednání – trestného činu nebo přestupku, u něhož je stanovena zákonná sankce v podobě pokuty s horní hranicí alespoň 100 000 korun, kromě toho také porušení evropského práva ve vybraných oblastech (např. ochrana životního prostředí, ochrana veřejného zdraví či zadávání veřejných zakázek). Oznamovatel může oznámení učinit prostřednictvím oznamovacího systému u zaměstnavatele, ale může se také rozhodnout pro vnější oznámení a obrátit se přímo na Ministerstvo spravedlnosti (prostřednictvím webu oznamovatel.justice.cz) či na orgán činný v trestním řízení.

Zaměstnavatel je povinen vyvarovat se vůči oznamujícímu zaměstnanci uplatnění jakýchkoli odvetných opatření, jako jsou rozvázání pracovního poměru, převedení na nižší pozici, snížení mzdy či platu, negativní hodnocení či jiné znevýhodnění, byť je to třeba jen hrozba postihu.

Příjemce oznámení je povinen do třiceti dnů posoudit důvodnost oznámení a oznamovateli písemně sdělit výsledek. Je-li případ složitý, může lhůtu až dvakrát prodloužit. Při odpovědi je třeba dbát na to, aby s věcí byl seznámen pouze oznamovatel.

A nakonec jedna důležitá věc. Co když oznámení není pravdivé? Tady naopak zákon chrání zaměstnavatele. Tomu, kdo vědomě učiní nepravdivé oznámení, hrozí pokuta až ve výši 50 000 korun, může se tím ale dopustit i spáchání přestupku či trestného činu křivého obvinění. Zaměstnavatel se pak může u soudu domáhat náhrady škody, která mu nepravdivým oznámením vznikla. Musí však doložit důkazy a mj. prokázat, že škoda vznikla opravdu v příčinné souvislosti s nepravdivým oznámením.

Martin Janků, katedra práva Provozně ekonomické fakulty ČZU

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content