Centrum povede Dr. Andrew M. Liebhold, uznávaný odborník v oblasti ekologie invazí. Za jeho přispění má Česká zemědělská univerzita ambici vytvořit tým světové úrovně, který posílí její pozici jako prestižního vědeckého pracoviště v oblasti ekologického výzkumu. „FISC poskytuje jedinečnou příležitost k propojení vědeckých kapacit z mnoha zemí. Můžeme přinést nové a zásadní poznatky ohledně komplexních problémů spojených s invazemi v lesích,“ uvádí Dr. Liebhold, vedoucí FISC na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU.
FISC bude využívat inovativní výzkumný model „center pro sociálně-ekologické syntézy“, který již byl úspěšně aplikován v mnoha západních zemích. Tento přístup klade důraz na spolupráci a interdisciplinaritu při řešení komplexních vědeckých a společenských problémů.
Od roku 2025 bude centrum pořádat pravidelná setkání pracovních skupin složených z domácích a zahraničních odborníků z akademické, průmyslové a politické sféry. Tyto skupiny, zahrnující jak doktorandy a mladé výzkumné pracovníky, tak i významné vědecké kapacity, budou společně hledat inovativní řešení pro různé společenské a ekologické problémy související s invazemi. „Jsem přesvědčen, že FISC se stane jedinečným místem, kde se propojí věda, politika a praxe, což nám umožní získat nové poznatky a vytvořit konkrétní nástroje pro boj s biologickými invazemi, které v současnosti představují jedno z nejvýznamnějších environmentálních rizik,“ dodává prof. Tomáš Hlásny, vedoucí oddělení výzkumu rizik pro lesy na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU.
V rámci zahajovacího meetingu se 15. ledna 2025 sešli v Praze klíčoví stakeholdeři, kterým byla představena strategická vize centra. Účastníci se seznámili s týmem FISC, dozvěděli se o cílech centra a možnostech spolupráce.
Zdroj: FLD / Foto: Shutterstock
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.