„Pro přijetí do této prestižní organizace jsme museli splnit specifická kritéria, například to, že náš výzkumný tým se musí věnovat výzkumu v oblasti umělé inteligence, pravidelně publikovat jeho výsledky a disponovat samostatnými webovými stránkami,“ doplňuje dr. Michael Haman, hlavní koordinátor AI Research Network.
V rámci České republiky má v asociaci CAIRNE zastoupení pouze několik vybraných pracovišť jako například Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT, Akademie věd České republiky (Ústav informatiky) nebo Ústav formální a aplikované lingvistiky na Univerzitě Karlově. AI Research Network je tak prvním členem z ČZU, čímž univerzita rozšiřuje české zastoupení v této prestižní organizaci. Naše členství je vedeno v tzv. zeleném režimu, určeném pro výzkumné týmy, zatímco například CIIRC je členem ve zlatém režimu určeném pro instituce. „Členství v CAIRNE je pro nás významným krokem, který posiluje pozici vědců z ČZU na mapě evropského výzkumu umělé inteligence,“ říká prof. Michal Lošťák, první prorektor a prorektor pro mezinárodní vztahy.
O CAIRNE
Asociace CAIRNE byla založena v roce 2018 s cílem podpořit evropskou excelenci ve výzkumu a inovacích v oblasti umělé inteligence a vytvořit celosvětově uznávanou značku „AI made in Europe“. Dnes sdružuje více než 4000 odborníků a její výzkumná síť zahrnuje více než 26 000 zaměstnanců z 39 zemí. Organizace má administrativní kanceláře po celé Evropě včetně měst jako Haag, Praha, Brusel, Řím či Paříž.
Milan Školník
Podobné články
„Část mě stále leží v Praze,“ sdělil jeden z účastníků setkání absolventů v Řecku. Dojemná úvaha o tom, jak hluboce může jediný semestr v zahraničí ovlivnit celý život.
Institut vzdělávání a poradenství se ve dnech 18.–20. června 2025 podílel na organizaci mezinárodní konference International Conference Innovation in Engineering (ICIE 2025). ICIE je prestižní mezinárodní konferencí s dlouholetou tradicí, na jejíž organizaci se IVP podílí druhým rokem.