„Neoslavujeme, ale hledáme způsoby, jak se posouvat výš. Tyto nejprestižnější světové žebříčky poměrně dobře odrážejí naše silné i slabé stránky. Je to pro nás vynikající zpětná vazba,“ sdělil k výsledkům rektor ČZU prof. Petr Sklenička.
„I další prestižní žebříčky jako QS, ARWU, tedy tzv. Šanghajský žebříček, Best Global University Ranking (BGUR) nebo Leidenský žebříček potvrzují naši pozici v první tisícovce světových univerzit, takže naše umístění v THE určitě není náhodné, je výsledkem naší práce. V ARWU je z ČR v první tisícovce jen šest univerzit, v QS je v první tisícovce devět univerzit stejně jako v Leidenském žebříčku, sedm univerzit z ČR je v první tisícovce v BGUR,“ doplnil prorektor ČZU prof. Michal Lošťák.
Umístění v THE odráží významný kvalitativní posun v aktivitách České zemědělské univerzity, které zmíněný žebříček měří v pěti oblastech (Teaching, Research Environment, Research Quality, Industry a Internationalization). Od roku 2017, kdy se ČZU v žebříčku THE objevila poprvé, se z 9,1 bodu v oblasti Research Quality vyšvihla pro rok 2025 až na 60 bodů ze 100 možných. V oblastech Teaching a Research Environment není nárůst tak markantní a data ukazují, že se musíme soustředit především na zvyšování povědomí o ČZU jako kvalitní univerzitě v globálním prostoru. To znamená zintenzivnit spolupráci s těmi nejlepšími. Takové zaměření činností podpoří i další růst v oblasti internacionalizace, který také není mezi lety 2017 (66,5 bodů) a 2025 (78,8 bodů) tak výrazný jako v oblasti Research Quality. I přesto, že v oblasti Industry (spolupráce s aplikační sférou) není bodové hodnocení špatné – pro rok 2025 činí 48,6, je shodné s rokem 2017 (48,5 bodů), tedy nezaznamenáme nárůst. Tato čísla naznačují další oblast, kde se rýsují možnosti zlepšení kvality.
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.