
Výstavu odstartovala 1. října slavnostní vernisáž za účasti významných hostů nejen z univerzitního prostředí. Kromě papriček a výrobků z nich byla příjemným zpestřením výtvarná tvorba dětí ze Školky Poníček, z Domu dětí a mládeže Praha-Suchdol a ze Spolku Esedra. Ve stylovém pohoštění nechyběly chilli pasty ani beraní rohy, jichž se letos urodilo nevídané množství.
Během následujících pěti dnů zahrada pro návštěvníky kromě tradiční ochutnávky výrobků z chilli připravila komentované prohlídky. V prodeji byly vyhlášené chilli pasty. A soudě podle počtu návštěvníků, obliba těchto výstav stále roste.
Co jsou vlastně chilli papričky zač a jaká je jejich historie? Tyhle plody exotických druhů křovitých paprik rostou v tropech a subtropech Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Jižní a Střední Ameriky, zvláště Mexika. Malé, silně aromatické papričky vděčí za svou pálivou chuť látce kapsaicin. Kromě jiného obsahují vitamín C a karoten B. Podporují chuť k jídlu a v přiměřených dávkách působí na žaludek lépe než pepř černý. Podle všeho mají také příznivý účinek na zažívání.
Chilli papričky pěstovali Indiáni už od 6. tisíciletí př. n. l. Po objevení Ameriky je evropští kupci rozšířili po celém světě, protože představovaly cenné koření a náhradu za pepř. Velké obliby doznaly především v Indii. Odtud se přes Osmanskou říši dostaly do Maďarska, kde z nich Maďaři vytvořili své národní koření – mletou papriku.
Lenka Prokopová
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.