Svátek má

Albert
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Lesárna pomáhá lyžníkům ke skvělým výkonům. Inovuje dřevěná jádra sjezdových lyží pro Kästle

V letošním roce vedení Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze podpořilo projekt komercializace výstupů „Návrh a testování inovativních dřevěných jader sjezdových lyží s cílem výroby prototypů nové generace RX12 FIS ve spolupráci s Kästle CZ, a. s.“ Univerzita navázala spolupráci s firmou Kästle již o rok dříve a následně ji stvrdila podpisem Memoranda o spolupráci.
Lepení lyžového jádra v truhlárně FLD – zleva: J. Zabystřan, P. Jermář, M. Doubek, M. Hoch

Jak známo, vysoce kvalitní sjezdové lyže i v dnešní době využívají dřevo jako základní materiál. A když se na přednáškách pro studenty Dřevařství se specializací Zpracování dřeva potkáváte i s naším nejlepším alpským lyžařem Honzou Zabystřanem, nelze to přejít bez povšimnutí. O to více, když se zrovna za oknem sype sníh a vy byste sami nejraději skočili do lyžáků. Slovo dalo slovo a Honza velice rychle zprostředkoval první kontakt se společností Kästle, s níž v té době sám intenzivně komunikoval o spolupráci. Vše vyšlo perfektně. Na začátku nové zimní sezóny 2023/24 se objevil na lyžích Kästle RX12 FIS a už v květnu 2023 jsme začali v rámci jeho bakalářky pracovat na inovaci dřevěného jádra těchto lyží.

Jan Zabystřan na lyžích Kästle RX 12 FIS DH ve sjezdu Světového poháru v alpském lyžování. Foto: Profimedia

Cílem bylo na základě struktury, fyzikálně-mechanických vlastností a dlouhodobé dostupnosti vytipovat vhodné dřevo, které by mohlo v současně používané konstrukci nahradit jasanové lamely. Navržená konstrukce měla mít srovnatelné, ideálně lepší mechanické vlastnosti než původní standard. Naše výsledky ukázaly, že všechny tři nově navržené skladby jader vykazovaly vyšší pevnost lepeného spoje ve smyku při použití vícero testovaných druhů lepidel v porovnání se standardem a pevnost v ohybu se zvýšila až o 40 procent. „Díky vybavení truhlárny na FLD jsme byli schopni dřevo kvalitně zpracovat a pomocí zkušebního zařízení v našich laboratořích normovaně zkoušet a testovat. Mohli jsme tak společnosti Kästle nabídnout plnohodnotné externí kapacity při vývoji. V rámci schváleného projektu jsme si odsouhlasili, že ČZU této společnosti dodá v září 2024 alespoň dvě nové série prototypů dřevěných jader pro závodní lyže RX12 FIS. Kästle následně výrobu lyží zajistí a Honza Zabystřan je ještě v zimní sezóně 2024/25 otestuje na svahu,“ uvádí Ing. Tereza Jurczyková, Ph.D., hlavní řešitelka projektu komercializace výstupů.

Jednání ve společnosti Kästle CZ (zleva: R. Nožka – ředitel, T. Jurczyková – hlavní řešitelka projektu, P. Horák – člen týmu ČZU, M. Malina – vedoucí vývoje, R. Lagaňa – konzultant projektu z TUZVO)


Projekt jsme odstartovali návštěvou výroby lyží Kästle CZ a diskusí o konkrétních technologických záležitostech podstatných pro transformaci našich vzorků a technologií do reálné výroby. Zvládli jsme i exkurzi do firmy Dyas.EU, a. s., která je současným dodavatelem jader pro Kästle. Provedli jsme zkoušky termického zatížení vybraných druhů lepidel z důvodu ověření jejich stability za lisovacích teplot při kompletaci celé lyže. Otestovali jsme evropskou alternativu námi navržené a fungující dřeviny z důvodu možného snížení ceny i využití lokálního dřeva. Unikátní záležitostí je pak testování začlenění několika lamel novodobého high-tech kompozitu na bázi dřeva.

Test stávajícího modelu lyže J. Zabystřanem a záznam sjezdu pomocí GoPro kamery

Z hlediska marketingu by se mohlo jednat o velmi atraktivní záležitost, navíc se předpokládá zlepšení torzní tuhosti a tlumení vibrací lyže. Externě byla provedena zkouška pevnosti v krutu a zkouška sinovými vibracemi a rázy. Nastavení vibrační zkoušky vycházelo z GoPro záznamů Honzových testovacích sjezdů při rychlosti až 130 km/h a přetížení 2 G. Ukázalo se, že výběr dřevin ve skladbě jádra má vliv na vibrační chování lyže,“ dodává doktorka Jurczyková. Na splnění všech cílů projektu tedy poctivě a tvrdě pracujeme. Neméně podstatné jsou ale i naše interní ambice, které nás ženou kupředu a zní: 1. ročník akce „S děkanem na lyže“ v roce 2025 a „Zaby na ZOH 2026 na lyžích Kästle s ČZU jádrem!“ Těšíme se!

Zdroj: FLD

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content