Cílem projektu BIO-CAPITAL je vyvinout nástroje a strategie pro ochranu a obnovu biologické rozmanitosti v Evropě. Využívá pohled na ekosystémy Země z vesmíru k propojení údajů z pozemského pozorování s inovativními finančními nástroji, které podněcují soukromé kapitálové investice ve službách ochrany druhů a biologické rozmanitosti. Projekt výzkumu a inovací je financován Evropskou komisí v rámci programu Horizont Evropa. Sdružuje 17 partnerů ze 13 zemí.
„Ochrana a obnova biodiverzity má zásadní význam pro udržení ekologické rovnováhy a zajištění udržitelnosti naší planety. Inovativní přístupy k ochraně přírody jsou nezbytné. A právě proto přichází náš projekt BIO-CAPITAL,“ vysvětluje doc. Hynek Roubík, ředitel divize BioResources & Technology při Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze a koordinátor projektu.
Zapojení soukromých investic do ochrany biologické rozmanitosti je slibné. Zelené dluhopisy, pojištění indexů a další mechanismy udržitelného financování, které poskytují dlouhodobé peněžní podpory projektů na ochranu přírody, jsou podstatné, neboť zdroje soukromého sektoru mohou doplňovat veřejné financování a řešit problém úbytku biologické rozmanitosti. Projekt BIO-CAPITAL tak přispívá k rozvoji finančních modelů, které zhodnocují ekosystémové služby.
„Jsem obzvláště nadšený z toho, že se projekt zaměřuje na aktivaci inovativních řešení udržitelného financování a integraci technologického pokroku v geoprostorové analýze. Aplikace technologie dálkového průzkumu Země nabízí cenné poznatky o zdraví a stavu ekosystémů, což umožňuje cílené a účinné úsilí o ochranu a obnovu. Tato technologie může pomoci identifikovat oblasti ohrožené zhoršením životního prostředí, což usnadní proaktivní ochranářská opatření,“ uvádí docent Roubík.
S využitím dat z dálkového průzkumu Země bude BIO-CAPITAL spolunavrhovat, demonstrovat a propagovat udržitelný model financování ochrany a obnovy biodiverzity. „Tento model bude přínosem nejen pro životní prostředí, ale také zajistí důvěru investorů, což z něj učiní životaschopnou a atraktivní možnost pro soukromé investice,“ doplňuje docent Roubík.
Zdroj: FTZ
Doba trvání projektu BIO-CAPITAL je 42 měsíců, rozpočet 4,7 milionu EUR. Webové stránky projektu: www.bio-capital.eu. Koordinátor projektu: roubik@ftz.czu.cz
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.