Netajíte se tím, že máte do života jiné plány než závodit v biatlonu, dokud to jen půjde. Teď jste ale na vrcholu, jste světová šampionka. Co pro vás sportovní úspěch znamená?
Jsem moc ráda, že se ta práce a dřina vrací. Každý z nás trénuje pro stejný cíl, ale ne všem se to pak poštěstí. Proto jsem moc vděčná, že se mi všechno sešlo ve správný čas.
Co vás na biatlonu přitahovalo a co nejcennějšího vám dal?
Asi to bude kombinace dvou disciplín, což je rozmanitější než jen běžecké lyžování. Určitě mi dal spoustu kamarádů, a taky disciplínu.
Pořád platí, že to chcete dotáhnout do příští olympiády, a pak možná kariéru ukončit?
Uvidíme, jak to dopadne. Nechci předčasně nic vykřikovat.
Na které okamžiky své sportovní kariéry máte nejhezčí vzpomínky a na které ne tak pěkné?
Mezi ty nejhezčí řadím titul na juniorském Mistrovství světa a výhru ve Světovém poháru, loňskou medaili z Mistrovství světa v mix štafetě a teď nejčerstvější medaili na Mistrovství světa ve Slovinsku. Je těžké vybrat jen jednu. A ne tak pěkné vzpomínky mám na všechny závody, kde vím, že to šlo udělat lépe.
Mezi vašimi trofejemi je i titul Sportovkyně roku ČZU za rok 2019. Jak si ho ceníte?
Cením si ho moc. Myslím, že na ČZU studuje spousta skvělých sportovců, proto mě těší, že můžu být mezi nimi.
Vnímáte studium na univerzitě jen jako prostředek k dosažení určité kvalifikace, nebo v širším kontextu?
Ráda bych se po biatlonu uchytila někde ve studovaném oboru, takže určitě to není jen kvůli titulu. Škola mě moc baví.
Vaším snem je být veterinářkou. Kde má vztah ke zvířatům kořeny a jak to, že to na celé čáře vyhrávají koně?
Od malička máme psa a ke koním jsem díky kamarádce začala chodit, když mi bylo asi tak 11 let. Takže se to se mnou táhne už dlouho. Koně mi učarovali natolik, že si to s sebou nesu pořád dál.
Podle čeho si vybíráte své charitativní aktivity?
Je těžké si vybrat. Možností je velká spousta a jsem si jistá, že pomoc je potřebná všude. Určitě mě to táhne ke zvířatům nebo k osvětě, jak se chovat k těm ve volné přírodě. Trošku se řídím instinktem, ale je to opravdu těžké.
Kdybyste měla zmínit tři pro vás nejdůležitější věci, co by to bylo?
Rodina, přátelé a vzdělání, to jsou asi taková základní pravidla, kterými se snažím řídit.
Co si v této době nejvíc přejete?
Abychom se už mohli vrátit do nějakého normálu, což si asi přeje každý. A zůstat zdravá já i moji blízcí.
Ptala se: Lenka Prokopová
Markéta Davidová (*3. ledna 1997 Jablonec nad Nisou)
Biatlonistka, mistryně světa z vytrvalostního závodu na MS 2021 v Pokljuce a bronzová medailistka z MS 2020 ve smíšené štafetě v Anterselvě. Juniorská světová šampionka ve stíhacím závodě a stříbrná medailistka ve sprintu z juniorského MS 2018 v estonském Otepää. Dvojnásobná medailistka z MS juniorů v biatlonu 2016 v rumunském Cheile Grădiştei v závodech dorostenců. Na Mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě na Moravě zvítězila ve sprintu na 7,5 km a ve stíhacím závodu na 10 km a ve vytrvalostním závodu na 12,5 km skončila třetí. V letech 2019 a 2020 vyhrála českou anketu Biatlonista roku. Je Sportovkyní roku ČZU v Praze za rok 2019 a také za rok 2020.
Podobné články
Nový začátek, nové výzvy, nové příležitosti. S touto perspektivou vnímáme počátek každého dalšího roku a ten letošní je završením první čtvrtiny nového milénia. V katolické křesťanské tradici je to zároveň rok Svatý, který každých pětadvacet let přináší odpuštění dluhů a
Výroční setkání Akademické obce ČZU v Praze bývá příležitostí k rekapitulaci uplynulého roku a k ohlédnutí za vším, co se v onom roce podařilo více a co případně méně. Letos se akademici sešli v aule ve středu 18. prosince 2024