Díky tomuto projektu se podařilo vytvořit nové lokality a pečovat o již existující životní prostor cílových druhů denních motýlů v blízkém okolí Prokopského údolí. Přírodní rezervace Prokopské údolí se vyznačuje nebývale vysokým druhovým bohatstvím hmyzu, a proto mohly být nové lokality mnoha druhy motýlů snadno nalezeny a rychle využity, což potvrzují i biologická data z monitoringu denních motýlů. Celý projekt by nebylo možné realizovat bez pomoci koz z komunitní farmy JinoFarm a dobrovolnických akcí spoluorganizovaných Ekocentrem Podhoubí.
„Denní motýli patří mezi nejohroženější skupiny hmyzu, přičemž v České republice zhruba osmina druhů již vymřela a další se k vymření blíží. Je proto povinností entomologů pokusit se ohroženým druhům pomoci,“ zdůrazňuje Michal Knapp, vedoucí Týmu ekologie hmyzu z FŽP ČZU v Praze.
„Je krásné vidět, že naše aktivity na podporu denních motýlů fungují. Prořezání křovin, výsevy nektarodárných rostlin, zavedení pastvy či správné nastavení intenzity a načasování seče se během let 2021–2023 projevilo nárůstem počtu druhů, které naše lokality navštěvují. V původně druhově chudých křovinách či travních porostech jsme v roce 2023 zaznamenali již 47 druhů denních motýlů, přičemž třetina z nich je uvedena v Červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých ČR. Za nejvýznamnější nově se objevivší druhy lze považovat okáče metlicového, soumračníka skořicového a soumračníka podobného,“ doplňuje specialista na biologii motýlů Tomáš Kadlec a připomíná: „Počet jedinců druhů uvedených v Červeném seznamu bezobratlých ČR se nám mezi lety 2021–2023 téměř zdvojnásobil. To je fantastický výsledek v situaci, kdy na většině míst republiky pozorujeme pokračující úbytek i běžných druhů.“
Dalším dokladem úspěšné péče je postupný nárůst populace modráska vičencového v lokalitě Dívčí hrady. Tým ekologie hmyzu na toto místo vysadil modrásky vičencové v roce 2018, protože v Praze tento druh lokálně vymřel, naposledy byl pozorován v roce 2004. Od té doby velikost populace dlouhodobě roste a v roce 2022 byla poprvé překonána magická hranice 1000 jedinců.
„V některých letech, například v roce 2023, jsme ovšem zaznamenali i dočasný pokles kvůli nepřízni počasí. Právě proto je potřeba zajistit, aby populace motýlů byly relativně početné a dokázaly nepříznivé roky snadno přežít. Jarní generaci motýlů každoročně značíme a zpětně odchytáváme v květnu a červnu, přičemž první návštěvy roku 2024 naznačují, že i letos populace výrazně překoná hranici 1000 dospělců,“ vysvětluje Michal Knapp.
„Přestat se teď o lokality starat by byla velká škoda, protože by začaly postupně opět zarůstat a degradovat. Naštěstí se nám podařilo získat navazující projekty, které nám umožní starat se o cílové lokality další tři roky a péči dokonce rozšířit i na nová místa v sousedství stávajících lokalit,“ dodává Tomáš Kadlec.
Veškeré aktivity probíhají ve spolupráci a s podporou Magistrátu hl. m. Prahy, na jehož pozemcích se cílové lokality nacházejí. Zájem Magistrátu o podporu denních motýlů na jeho pozemcích je podle entomologů ČZU další zárukou, že vytvořené lokality budou fungovat i do budoucna.
FŽP
Podobné články
V prvním adventním týdnu nabídne Česká zemědělská univerzita řadu možností, jak si navodit tu pravou vánoční náladu. Třeba při vlastnoruční výrobě dárečků v některé z vánočních dílniček nebo při korzování po vánočních trzích, kde se dají sehnat jednoduché, ale milé
Jak vnímáme s odstupem 35 let proměnu společnosti od totality k demokracii a jak se na naší univerzitě dělala revoluce? Co se v poslední době událo v kampusu i mimo něj? Kam směřuje výzkum našich vědců a jak si stojí