„Vzrostlé rostliny z truhlíků přepichujeme do sadbovačů či květináčů a většina z nich pak míří do foliových krytů. Ty už jsou plné rostlin a my bedlivě sledujeme předpověď počasí, aby nám nepomrzly. Jakmile je předpověď nočních teplot méně než tři stupně pod nulou, zapínáme na noc vytápění,“ vysvětluje jedna ze zaměstnanců botanické zahrady Zdislava Procházková.
Roubování citrusů
Trvalou péči vyžadují tropické a subtropické užitkové květiny. V Botanické zahradě Fakulty tropického zemědělství mají Národní sbírku citrusů, kterou neustále rozšiřují o další zajímavé druhy. Možná si řeknete, že to není tak těžké, že je z čeho vybírat, když lze v literatuře dohledat tisíce taxonů. A to je právě problém. U citrusů je systematika nejednoznačná, existuje spousta taxonomických synonym a názvy se často překrývají. Většina citrusů vznikla křížením, někdy i vícenásobným. Je tedy velká pravděpodobnost, že se pod různými názvy nakonec budou skrývat totožné druhy. „Přes tato rizika se snažíme sbírku stále obohacovat a podařilo se nám získat z ověřených zdrojů nový rostlinný materiál, který jsme ihned naroubovali. Jelikož už k nám chodí studenti na praxi, roubování si vyzkoušeli také. Samozřejmě nemůžeme nové druhy hned zapsat do seznamu Národní sbírky, budeme muset nějaký rok počkat. Všichni ale víme, že trpělivost přináší (citrusové) ovoce,“ podotýká Zdislava Procházková.
Index Seminum
Celoroční práci každé zahrady, která začíná a končí u semen, reflektuje Index Seminum. Botanická zahrada FTZ letos poslala do světa seznam taxonů, jejichž semena a spory má momentálně k dispozici, podvaapadesáté. „Každoročně semena rostlin vyséváme, pečujeme o rostliny, sbíráme zralé plody, ze kterých získáváme semena buď přímo, anebo plody sušíme, abychom se následným luštěním dostali k hůře dostupným semenům. Semena čistíme, třídíme, ověřujeme a evidujeme, abychom mohli vytvořit katalog. Na základě objednávek pak posíláme semena botanickým zahradám a vědeckým institucím do celého světa. Zároveň ukládáme do skříně sáčky se sklizenými semeny pro Index Seminum 2025,“ vysvětluje Zdislava Procházková.
Katalog Index Seminum je k náhledu na webu Botanické zahrady FTZ.
Zdroj: Botanická zahrada FTZ
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a