Svátek má

Cecílie
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nestyď se sklonit hlavu, ale nikdy neohýbej hřbet. Jde o naše rodinné motto, kterým se řídím a může to být také mé doporučení potenciálním zájemkyním o vědu, protože říká, že je důležité být pokorný

Rozhovor vznikl v rámci kampaně Měsíc žen ve vědě, kterou ČZU spustila s podporou projektu AGRIGEP při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Jejich svátek připadá na 11. února a od tohoto data vám každý týden představujeme jednu z vědkyň, které v současné době působí na České zemědělské univerzitě. Náš cyklus uzavírá Ing. Barbora Černilová, studentka doktorského programu Technické fakulty v oboru automatizace a simulace, virtual reality.

Jak dlouho ve svém oboru působíte a proč jste se pro něj rozhodla?

Oboru se věnuji třetím rokem, přičemž jsem se s ním poprvé setkala již během svého magisterského studia. V rámci svého působení na fakultě se primárně zaměřuji na modelování partikulárních látek pomocí metody diskrétních prvků. Díky simulačním modelům je možné predikovat chování částic v pohybu a zejména v interakci s okolím. To nám poskytuje možnost optimalizovat a zlepšovat zemědělské procesy a zemědělské nástroje. V konečném důsledku to vede k snížení ekonomických a ekologických dopadů spojených s výrobou a zemědělskými operacemi. Věřím, že tato oblast může přispět k efektivnějšímu a udržitelnějšímu zemědělství, což považuji za klíčový faktor v dnešní době.

Jak vnímá vaše pracovní nasazení rodina a blízké okolí?

To, že se věnuji práci, která mě naplňuje, je v očích mé rodiny hodnoceno velmi pozitivně. Zvláště si vážím podpory mého přítele, který také působí na katedře elektrotechniky a automatizace a je pro mě velkou oporou.

Jak se Vám daří vytvářet rovnováhu mezi osobním a pracovním životem?

Jelikož je můj přítel i mým kolegou, často se nám pracovní život promítá i do toho osobního. V tuto chvíli to nevnímám jako problém. K tomu máme samozřejmě vytyčený čas, který je vyhrazený pouze pro rodinu.

Co nejvíce oceňujete v přístupu zaměstnavatele?

Vždy jsem měla to štěstí, že mé okolí bylo v pracovním nasazení velmi aktivní a nápomocné. Na fakultě se mi tedy naskýtá mnoho příležitostí k aktivnímu zapojení. Dále máme skvělou vedoucí katedry, paní docentku Hromasovou, která je velmi vstřícná, ochotná a jak z pohledu manažerského, tak i vědeckého je pro mě velkou inspirací. Dále si velmi cením možnosti využívat nejmodernější technologie na technické fakultě, jako jsou 3D skenování, 3D tisk, různé modelovací softwary, virtuální realita, elektronová mikroskopie, robotika a mnoho dalšího, vše samozřejmě s aplikací na oblast zemědělství.

Co by Vám usnadnilo výkon vašeho zaměstnání? Co by Vás podpořilo ve Vašich pracovních aktivitách?

Jak jsem zmínila výše, fakulta mi nabízí spoustu příležitostí a vstřícný přístup a v tuto chvíli necítím ze strany fakulty nedostatky, které by mou práci ovlivňovaly.

Máte nějakou radu, doporučení pro ženy a dívky, které uvažují o kariéře vědkyně?

Práce na univerzitě je velmi zajímavá práce, která snad nikdy nemůže být monotónní. V rámci působení na fakultě je zapotřebí se věnovat nejen vědě, ale i pedagogice, zapojovat se v různých projektech a také vyjíždět do zahraničí. Práce na univerzitě tedy umožňuje mnoho příležitostí jak osobního rozvoje, tak i profesního. Pokud tedy nějaká z dívek či žen zvažuje tento profesní směr, otevírá se pro ni příležitost zapojit se do činnosti, která je nejen rozmanitá, ale také velmi přínosná.

Foto: Petr Zmek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content