„Vzhledem k tomu, jaké je počasí, se k nám ptáci letící na sever posunuli dříve,“ říká místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek a vysvětluje: „Pokud by tady bylo hodně sněhu a mráz, zůstali by více na jihu. Postupují podle toho, jak jim to počasí umožní. Určitě je to letos o něco dříve, u některých druhů o týden až 14 dní, ale tah každého druhu probíhá měsíc až dva. Proto ani první jarní ptáci nepřilétají ve velkých počtech. Zatím jde spíše o jednotlivce a malá hejna. V přírodě je zatím málo potravy a také se dá očekávat opětovné ochlazení,“ míní ornitolog.
Nejvíce druhů ptáků se nyní podle odborníků vyskytuje u rybníků a mokřadů. Pozorovatelé ptáků z Moravského ornitologického spolku zde již zaznamenali i racky chechtavé, poláky velké i poláky chocholačky, husy velké, čejky chocholaté a kulíky zlaté. Pokud by se zima vrátila, pohyb ptáků se podle ornitologa zastaví. „Buď by pár dní počkali, jak se počasí bude vyvíjet – ale pokud by opravdu přituhlo a přišla tuhá zima, jsou schopni zase o několik set kilometrů letět zpět, zima by je vytlačila,“ doplnil místopředseda spolku.
Současné počasí urychluje také stěhování ptáků, kteří odlétají na sever. Například husy běločelé a tundrové, které zimovaly na jižní Moravě, se na této cestě již postupně přesunuly na střední Moravu. „V Tovačově je momentálně na čtyři tisíce hus běločelých, což je nevídaný počet. Spojilo se tam několik obrovských hejn. Čekají tam nyní, jak se počasí bude dál vyvíjet. Není to žádný spěch, postupují pomalu,“ doplnil Šafránek. Postupně se podle něj vytrácejí i hejna havranů polních a kavek obecných.
Zdroj: ekolist.cz
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a